W dniach 28-29 marca 2023 odbyła się druga edycja WaterFolder Day – ogólnopolskiego spotkania projektantów zajmujących się wodami opadowymi. W wydarzeniu wzięło udział 750 osób, oprócz projektantów, na salach warsztatowych pojawili się inżynierowie, architekci, pracownicy spółek wodociągowych oraz urzędów miast.
- W niektórych przypadkach są odpowiednie możliwości zatrzymania wód kopalnianych na kilkanaście dni, nawet na kilka tygodni. W tych sytuacjach, gdzie występuje zagrożenie zakwitu i wyrzucenia toksyny, będzie to stosowane – zapowiedział Krystian Szczepański, prezes Instytutu Ochrony Środowiska
Skumulowanie wielu czynników naraz było najbardziej prawdopodobną przyczyną ubiegłorocznej katastrofy ekologicznej na Odrze – wynika z raportu opracowanego przez Instytut Ochrony Środowiska.
Branża wod-kan, a tym samym Polska jako kraj, ma spore trudności z wypełnieniem wymagań obowiązującej dyrektywy ściekowej, a już pojawiają się na horyzoncie nowe zaostrzone rygory jej nowelizacji. IGWP jest m.in. przeciwko obowiązkowi podłączania do kanalizacji wszystkich nieruchomości.
Samorządy regularnie zabierają dywidendę z podmiotów wodno-kanalizacyjnych zamiast przeznaczać te środki na konieczne inwestycje w oczyszczanie ścieków - wynika z czwartkowego wpisu szefowej MKiŚ Anny Moskwy na Twitterze. Podkreśliła, że duże miasta nadal naruszają unijną dyrektywę ściekową.











