Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Wody Polskie krytykują ceny wody i ścieków MWiK w Kołobrzegu

Wody Polskie krytykują ceny wody i ścieków MWiK w Kołobrzegu
Kalina Olejniczak
12.10.2018, o godz. 14:06
czas czytania: około 3 minut
0

Prezes Wód Polskich zarzucił Miejskim Wodociągom i Kanalizacji w Kołobrzegu niesprawiedliwe naliczanie opłat za odprowadzanie wody i ścieków w okolicznych gminach. Szef wodociągów odpowiada: prezes został wprowadzony przez wójtów w błąd.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Na zorganizowanej w tym tygodniu w Szczecinie konferencji prasowej Przemysław Daca, prezes Wód Polskich wystąpił wspólnie z wójtami kilku gmin zaopatrywanych w wodę przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Kołobrzegu.

Gminy nie mają prawa głosu

Prezes Wód Polskich mówił, że mieszkańcy okolicznych gmin płacą często trzy razy więcej za wodę niż mieszkańcy Kołobrzegu, a firma komunalna wykazuje wielomilionowe zyski (30 mln zł za ostatnie pięć lat).

Burmistrz Gminy Gościno Marian Sieradzki dodał, że spółka wykazuje zyski, a mieszkańcy niezamożnych gmin dopłacają po niemal milion złotych rocznie z każdej gminy do budżetu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kołobrzegu.

Prezes Przemysław Daca powiedział, że takie dysproporcje w opłatach nie powinny występować. – Gminy płacą horrendalne kwoty i zwróciły się do Wód Polskich o pomoc w tej sprawie. Zyski są wydawane m.in. na kluby sportowe i inne rzeczy niezwiązane z gospodarką wodną. To przykłady czystej patologii. Można powiedzieć, że spotkaliśmy się z uzależnieniem gmin dookoła, które nie mają prawa głosu i są wykorzystywane – podkreślał prezes Przemysław Daca.

Kto wprowadził prezesa w błąd?

Z krytyką nie zgadza się Paweł Hryniów, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kołobrzegu, który przygotowuje właśnie oficjalną odpowiedź do prezesa Wód Polskich. Jego zdaniem Przemysław Daca został wprowadzony przez wójtów w błąd.

– To nieprawda, że Kołobrzeg obniża ceny dla swoich mieszkańców kosztem okolicznych gmin. Spółka od 2013 r. pomimo wykonywanych remontów, inwestycji, wzrostu kosztów działalności np. paliw, energii elektrycznej, wynagrodzeń i pochodnych nie podnosiła ceny wody i ścieku dla żadnej z obsługiwanych gmin. Co więcej, obecny wniosek złożony w marcu 2018 r., i procedowany przez Wody Polskie przywiduje obniżkę dla 6 gmin, w tym gmin tzw. wiejskich – podkreśla prezes MWiK.

Paweł Hryniów dodaje: – Wójtowie i burmistrz nie przedstawili sposobu liczenia ceny wody i ścieków i nie wyjaśnili jak duży wpływ na cenę jednego metra sześciennego wody i ścieku ma podatek od nieruchomości płacony przez spółkę, a który zasila budżety poszczególnych gmin. Prezes kołobrzeskich wodociągów przypomina, że rada gminy może podjąć uchwałę o dopłacie dla jednej, wybranych lub wszystkich taryfowych grup odbiorców usług. – Na ten cel może zostać przeznaczony właśnie pobierany w cenie wody i ścieków podatek od nieruchomości płacony do gminy – zaznacza Hryniów.

Prezes wylicza, że w latach 2011-2018 gminy wiejskie z tytułu podatku od nieruchomości uzyskały wpływy w wysokości 68 mln zł, ale w tym okresie dopłaciły do grup taryfowych 24 mln.

– Jako spółka nie mamy sobie nic do zarzucenia, powiedział nam Paweł Hryniów, podkreślając jednocześnie, że dzięki inwestycjom w ostatnich kilku latach MWiK w Kołobrzegu może poszczycić się jednym z wyższych wskaźników w kraju zwodociągowania i skanalizowania gmin.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023