Reklama

envicon 2023 ad1a

Wody Polskie NIE planują podwyżek

Wody Polskie NIE planują podwyżek
PU
10.08.2022, o godz. 17:18
czas czytania: około 3 minut
0

Wody Polskie od 1 września rozpoczną ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki – poinformowały Wody Polskie oraz Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie” w komunikacie wydanym 8 sierpnia. Regulator zapowiada jednocześnie, że proces taryfikacji nie oznacza podwyżek.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Wody Polskie rozpoczną proces taryfikacyjny dzięki porozumieniu, które udało się osiągnąć podczas spotkania prezesów Wód Polskich i Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zielone światło od ministra

Izba Gospodarcza “Wodociągi Polskie”, zgodnie z zapowiedzią, zwróciła się w imieniu większości przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych do wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka w sprawie uruchomienia nowego procesu weryfikacji i zatwierdzania taryf przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnych w związku z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną przedsiębiorstw tej branży.

Minister do prośby się przychylił i 1 września ma się rozpocząć nowy proces taryfikacyjny, w szczególnym trybie art. 24j ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Wody Polskie zapalają żółte światło?

Informacja o rozpoczęciu nowego procesu taryfikacyjnego natychmiast obiegła większość mediów w Polsce, nie tylko branżowych. Równie szybko na stronie regulatora pojawił się komunikat.

“W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami na temat rzekomych podwyżek „planowanych przez Wody Polskie” informujemy, że w kompetencjach Wód Polskich nie leży ustalanie cen za wodę i ścieki. Jest to odpowiedzialność poszczególnych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i samorządów. Wody Polskie jako regulator jedynie weryfikują zasadność proponowanych cen – obniżonych lub zawyżonych. Ponowny proces taryfikacji nie oznacza zatem podwyżek” – czytamy na stronie Wód Polskich.

Regulator informuje, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają możliwość przedstawienia swoich propozycji cen w specjalnym trybie. Wody Polskie przeanalizują nowe sugerowane stawki, biorąc pod uwagę czynniki makroekonomiczne, wysoką inflację i rzeczywiste koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Wnikliwie rozpatrzona będzie kwestia dywidend wypłacanych przez przedsiębiorstwa wod-kan, swoim właścicielom, czyli samorządom.

Czy może zapalą czerwone?

Podczas spotkania prezesów udało się wypracować wstępny katalog przyczyn, z powodu których wnioski mogą być rozpatrywane bez zbędnej zwłoki oraz określono dokumenty źródłowe makrowskaźników (głównie na podstawie danych z Ministerstwa Finansów), które stanowić będą graniczne poziomy wzrostu taryf w ich poszczególnych elementach.

Do głównych przyczyn wpływających na konieczność szybkiej korekty taryf zaliczono wzrost energii elektrycznej i gazu, wzrost cen materiałów eksploatacyjnych, inflację (określając jej referencyjny poziom) i konieczność wzrostu płac (w oparciu o ściśle określone zasady i wskaźniki).

Strony uznały, że te wnioski o zmiany taryf, które skupią się na tych elementach mają szansę na bardzo szybkie procedowanie, co nie znaczy, że pozostałe wnioski nie zostaną rozpatrzone. Tyle tylko, że podlegać będą bardziej wnikliwej, a tym samym dłuższej procedurze analiz.

Czy zatem publikując zapowiedź, iż „onowny proces taryfikacji nie oznacza podwyżek, i biorąc pod uwagę osiągnięte porozumienie z IGWP, regulator zakłada, że podwyższenie taryf jest niemożliwe, a zapowiadana dokładna analiza wszystkich czynników (szczególnie fakt wypłacania dywidend samorządom) może budzić niepokój spółek, że wnioski nie otrzymają pozytywnej oceny?

Czekamy na komentarz Wód Polskich w tej sprawie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023