Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Wrocław z własną Strategią Gospodarowania Wodami Opadowymi

Wrocław z własną Strategią Gospodarowania Wodami Opadowymi
R.G.
04.10.2023, o godz. 8:14
czas czytania: około 3 minut
0

Od początku bieżącej kadencji władz samorządowych miasta Wrocławia powstało już ponad 200 inwestycji z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury (BZI). Natomiast teraz, jak zapewnia wrocławski magistrat, nadszedł czas na kolejny krok, czyli opracowanie Strategii Gospodarowania Wodami Opadowymi (GWO).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

– Opracowywanie Strategii Gospodarowania Wodami Opadowymi poprzedziliśmy dokładną analizą, wizjami terenowymi i wieloletnimi obserwacjami – wyjaśnia Witold Ziomek, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. – Wsłuchiwaliśmy się także w głosy mieszkańców, którzy na co dzień obserwują to, co się dzieje się z deszczówką na ich osiedlach. Natomiast teraz, począwszy od zlewni rzeki Ługowiny, Kasiny i Brochówki, będziemy szukać rozwiązań dla miejsc, na których do tej pory występowały podtopienia, albo wręcz przeciwnie – obserwowaliśmy tam zjawisko suszy – zaznacza prezes Witold Ziomek.

48 zlewni, rzek i cieków

Wrocław posiada najbardziej złożony układ hydrologiczny w Polsce. To 48 zlewni, rzek i cieków. Dlatego Strategia Gospodarowania Wodami Opadowymi, co podkreślają przedstawiciele miejscowego samorządu, jest dla miasta wyjątkowo ważna.

Jej celem ma być wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, które zwiększą retencję wód opadowych w miejscu ich występowania, a tym samym poprawią jakość życia mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. A sporządzony w ramach strategii harmonogram prac przewiduje działania rozwojowe do 2027 roku.

Adaptacja do zmian klimatu

Podczas tworzenia wrocławskiej strategii, do największych wyzwań zaliczono adaptację do zmian klimatu, co przekłada się na przeciwdziałanie suszom, lokalnym podtopieniom i zjawisku miejskich wysp ciepła. Natomiast woda deszczowa, jako cenny zasób, powinna być gromadzona i wykorzystywana w okresach suszy.

– By zapewnić wysoki standard i bezpieczeństwo życia w mieście, musimy kierować się dobrymi praktykami projektowania inwestycji – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miejskim Wrocławia. – Zamiast zwiększać przepustowość kanałów odprowadzających deszczówkę, skupiamy się na poprawie elastyczności układów hydrologicznych Wrocławia i wprowadzamy zrównoważone rozwiązania, dzięki którym powstaje błękitno-zielona infrastruktura. To między innymi systemy rowów, które mogą być elementem terenów zielonych, czy otwarte zbiorniki, odbierające wody opadowe. W ten sposób nie tylko zagospodarowujemy deszczówkę, ale wpływamy także na lepszy mikroklimat Wrocławia.

Możliwość pozyskiwania środków 

Co istotne, posiadanie Strategii GWO umożliwia Wrocławiowi ubieganie się o zewnętrzne dotacje na projekty związane z błękitno-zieloną infrastrukturą.

– Strategie gospodarowania wodami opadowymi, to ważne dokumenty planistyczne – zauważa prof. Krzysztof Lejcuś, członek Rady Naukowej CEE Hydropolis. – Wyznaczają cele i metody działania na lata. Dotyczą zarówno działań inwestycyjnych, jak i organizacyjnych, i popularyzatorskich. Ważne jest, żeby z celami, zadaniami i wszystkim osiąganymi korzyściami z realizacji strategii, zaznajomieni byli nie tylko urzędnicy, ale przede wszystkim mieszkańcy. Zrównoważone zagospodarowanie wód opadowych pozwoli nie tylko ograniczyć problemy z podtapianiem ulic po intensywnych opadach, ale pozwoli nam też lepiej zaadaptować się do zachodzącej zmiany klimatu, na przykład przez wykorzystanie rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury.

Działania w zlewniach trzech rzek

W pierwszej kolejności, działaniami w ramach realizacji założeń Strategii GWO dla Wrocławia, objęte zostaną trzy newralgiczne punkty na hydrologicznej mapie Wrocławia. Mowa tu o obszarach położonych przy Ługowinie, Kasinie oraz Brochówce, z których wody opadowe, powierzchniowe i podziemne spływają do tych trzech rzek.

Są to tzw. zlewnie. Na podstawie analiz te miejsca zostały wyznaczone jako pilotażowe. Uporządkowanie tych obszarów oraz wprowadzenie nowoczesnych, zrównoważonych rozwiązań nie tylko zmniejszy ryzyko lokalnych podtopień, ale także wzbogaci przestrzeń i uczyni ją bardziej przyjazną mieszkańcom.

211 projektów przed strategią

Dodamy, że jeszcze przed wprowadzeniem Strategii GWO, od 2019 roku, Wrocław zrealizował 211 projektów z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury.

Natomiast realizacja Strategii GWO zakłada współdziałanie między spółkami miejskimi, organami administracji zewnętrznej, inwestorami i deweloperami we współpracy z mieszkańcami Wrocławia. W efekcie na wszystkich nałożone są te same prawa i obowiązki.

Nowy dokument stanowi również rozwinięcie Strategii Wrocławia 2030 i realizację Zarządzenia Prezydenta Wrocławia 29 z ubiegłego roku. Oba te dokumenty podkreślają wagę powstania harmonogramu działań i sukcesywną realizację programu.

Jak podkreśla wrocławski magistrat, Strategia GWO to krok miasta w kierunku bardziej zrównoważonego i przyjaznego środowisku miasta, które lepiej przystosuje się do zmieniającego się klimatu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024