Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Z 500 na 700 metrów. Ta poprawka znacznie ograniczy potencjał energetyki wiatrowej

Z 500 na 700 metrów. Ta poprawka znacznie ograniczy potencjał energetyki wiatrowej
Bartłomiej Leśniewski
27.01.2023, o godz. 8:11
czas czytania: około 2 minut
1

Nie proponowane przez rząd 500 m, a 700 m wynosić ma w Polsce minimalna odległość wiatraka od budynków mieszkalnych. Tej treści zmianę przegłosowali posłowie PiS podczas posiedzenia komisji zajmującej się nową ustawą wiatrakową.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

– Bez 500 metrów ustawa wiatrakowa jest bublem – przez 10 lat nie powstanie żadna nowa farma wiatrowa – komentuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Poprawka Suskiego

Zgłoszona przez szefa komisji energii Marka Suskiego (PiS) poprawka ustanawia na 700 m minimalną odległość budowy wiatraków od budynków o funkcji mieszkalnej. Głosami posłów PiS poprawkę przyjęto podczas wspólnych prac sejmowych komisje energii, klimatu i aktywów oraz samorządu i polityki regionalnej. W wersji uwzględniającą tę poprawkę projekt trafi pod obrady plenarne Sejmu.

– Bez 500 metrów ustawa wiatrakowa jest bublem – przez 10 lat nie powstanie żadna nowa farma wiatrowa. Zmiana minimalnej odległości elektrowni wiatrowych na 700 m niesie za sobą tragiczne dla energetyki wiatrowej konsekwencje. Uniemożliwi ona wykorzystanie potencjału jaki drzemie w polskim wietrze. Zamiast kilkunastu, powstanie co najwyżej kilka GW mocy w wietrze. To de facto dalsze blokowanie energetyki wiatrowej na lądzie. To niezrozumiałe w obliczu kryzysu energetycznego i dramatycznie wysokich cen energii – komentuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

200 istotnych metrów

Portal Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przypomina, że nowelizacja ustawy odległościowej została szeroko konsultowana i zaakceptowana zarówno przez stronę społeczną, jak i rządową, otrzymując pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Zaakceptowana liberalizacja zasady 10H do 500 metrów pozwalała na ponad 25-krotne zwiększenie dostępności terenów pod inwestycje wiatrowe (z obecnych 0,28 % do 7,08 % powierzchni Polski). Na 500 m zgadzał się zatem i rząd, i samorządy, i inwestorzy. Osiągnięto kompromis. Poprawka to jakby grom z jasnego nieba, niespodziewana wolta.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej poddało analizie własnej ponad 30 projektów nowych farm wiatrowych, które pierwotnie zakładały minimalną odległość od istniejących i planowanych zabudowań mieszkalnych równą 500 m. Z przeprowadzanego przeglądu wynika, że zwiększenie minimalnej odległości do 700 m, powoduje redukcję możliwej mocy zainstalowanej o około 60-70%.

– Energię elektryczną traktujemy jako szansę dla rozwoju lokalnych społeczeństw. To dla nas wpływy budżetowe, które pozwolą na inwestycje służące lokalnej społeczności. Decyzje o lokalizacji inwestycji powinny być podejmowane na poziomie lokalnym, a nie centralnym. Od tego są samorządy, aby decydować o przyszłości lokalnych społeczności i razem z mieszkańcami powinny mieć głos decydujący. Gminy czekały na te 500 metrów, dziś te możliwości jedną poprawką zostały nam drastycznie zmniejszone – pointuje Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


MarianKoniuszko

Komentarz #225806 dodany 2023-01-27 13:53:26

Jak jednym swoim bazgrołem Suski głup ruski dalej blokuje rozwój energetyki wiatrowej w kraju i doprowadza na skraj bankructwa setki tysięcy gospodarstw domowych płacach nienormalnie wysokie rachunki za politykę PISu utrzymywania nierentownych kopalń węgla, którego i tak nie ma i od lat nikt nie kupie bo jest za drogi.

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024