Wrzucenie do kontenera zużytego papieru, starych gazet, zeszytów czy kartonów może pomóc w ratowaniu koni przeznaczonych na rzeź. Już po raz 11 mieszkańcy Bielska-Białej i okolic oraz pracownicy sieci Auchan angażują się w akcję Klubu Gaja “Zbieraj makulaturę, ratuj konie”.

W Polsce na rzeź przeznacza się młode konie hodowane na mięso oraz schorowane po ciężkich pracach polowych i leśnych lub wykluczone ze sportu z powodu wieku lub urazów. Część z nich, sprzedawanych zagranicę, czeka długa podróż przypłacona ranami i stresem, a nawet śmiercią.

Klub Gaja, organizacja ekologiczna z Bielska-Białej, uratował dotychczas 60 koni przeznaczonych na rzeź, chorych lub tych, którymi właściciele nie mogli się dłużej zajmować. Dzięki akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” Gaja może pokryć koszty m.in. utrzymania koni, leczenia i terapii, opieki weterynaryjnej, kowalskiej, dentystycznej oraz specjalistycznych zabiegów i leków.

Właśnie trwa kolejna akcja zbiórki na rzecz koni. Przed marketem Auchan w Bielsku-Białej firma Eko-Wtór Jakubiec podstawiła specjalnie oznaczony kontener na makulaturę. W tegorocznych zbiórkach w Bielsku-Białej udało się zebrać już ponad 16,5 ton makulatury! Przynosząc makulaturę i wrzucając ją do kontenera można pomóc w zapewnieniu koniom szczęśliwej końskiej emerytury.

– Wielu z nas zastanawia się jakie może podjąć działania służące ochronie środowiska w codziennym życiu. Jednym z nich jest zbieranie makulatury na rzecz ratowania koni. Myślę, że warto powiedzieć o korzyściach płynących z przetwarzania papieru w kontekście zachodzących na świecie zmian klimatu i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych zwłaszcza tuż przed szczytem klimatycznym ONZ, który odbędzie się w grudniu, w Katowicach. Najbardziej oczywistą korzyścią jest pochłanianie przez drzewa dwutlenku węgla. Trzeba pamiętać również o tym, że papier trafiając na wysypisko rozkłada się, w wyniku czego powstaje metan – mówi Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja.

Dla uratowanych koni “Klub Gaja” znajduje nowe miejsca pobytu, wspiera ich utrzymanie, leczenie, terapię, opłaca leki i opiekę weterynaryjną oraz monitoruje sytuację wszystkich zwierząt oddanych do adopcji. Trafiają one m. in. do fundacji i stowarzyszeń, które dzięki nim mogą prowadzić hipoterapię chorych dzieci i dorosłych. Zwierzęta pracują także w niewielkich gospodarstwach lub w agroturystyce, jako wierzchowce do lekkich jazd rekreacyjnych.

Klub Gaja jest pierwszą organizacją w Polsce, która rozpoczęła kampanię związaną z transportem zwierząt, głównie koni. Przed 1999 r., w którym zainaugurowaliśmy ogólnopolską kampanię Zwierzę nie jest rzeczą liczba wywożonych z kraju koni dochodziła do 90 tys. Dzięki kampanii poprawiły się warunki transportu, a liczba wywożonych zwierząt spadła o prawie połowę.

Partnerami organizacji bielskiej akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” są hipermarket Auchan w Bielsku-Białej oraz firma Eko-Wtór Jakubiec z Bystrej.

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj