Reklama

ad1a stihl [02.10-22.10.24]

MKiŚ zapowiada zmiany w systemie BDO i nie tylko

MKiŚ zapowiada zmiany w systemie BDO i nie tylko
15.02.2024, o godz. 20:10
czas czytania: około 3 minut
0

Zmiany w systemie BDO i rozszerzenie składu zespołu doradczego ds. systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami – m.in. o takich rozwiązaniach w systemie gospodarki odpadami mówiła klimatu i środowiska Anita Sowińska w trakcie konferencji prasowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Wydarzenie odbyło się 14 lutego 2024 r., bezpośrednio po spotkaniu Zespołu doradczego ds. systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami.

W trakcie konferencji prasowej wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska mówiła o planowanych zmianach przepisów w zakresie gospodarki odpadami. Wcześniej o zmianach tych rozmawiano w trakcie spotkania Zespołu doradczego ds. systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami.

Poszerzony skład Zespołu doradczego

Wiceministra wskazała, że w ramach podejmowanych działań w gospodarce odpadami powiększony zostanie skład Zespołu doradczego ds. systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami. Zespół ten został powołany przez Ministra Klimatu i Środowiska w listopadzie 2020 r. W skład Zespołu weszli wówczas eksperci realizujący zadania z zakresu gospodarki odpadami na poziomie rządowym, samorządowym, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz naukowej. Obecnie nowe kierownictwo resortu proponuje rozszerzenie składu Zespołu doradczego o przedstawicieli kolejnych instytucji związanych z realizacją zadań z zakresu gospodarki odpadami, w tym o przedstawicieli m.in.:

  • Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska,
  • Krajowej Izby Gospodarki Odpadami,
  • Polskiej Izby Gospodarki Odpadami,
  • Izby Branży Komunalnej,
  • Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste,
  • Stowarzyszenia Polski Recykling,
  • Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO,
  • Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych,
  • Konfederacji Lewiatan
  • Reloop Platform,
  • Fundacja Pro terra,
  • UNEP/GRID-Warsaw,
  • Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

– Chciałabym, aby zespół był siłą doradczą i dobrą formą dialogu. Do zespołu doprosiłam więc przedstawicieli strony przedsiębiorców – w tym, przede wszystkim branży recyklingową, a także organizacje pozarządowe i instytuty – powiedziała wiceministra Anita Sowińska.

Rozwój systemu BDO

Wiceministra poinformowała także o planowanych zmianach w zakresie Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, tzw. baza BDO. Jak podkreślała wiceministra Sowińska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska w 2024 r. odpowie na główne potrzeby użytkowników tego systemu. Będą one obejmować m.in. rozwój Modułu Raportowego oraz wprowadzenie nowych funkcjonalności w Module Zarządzania Kontem.

– Kwestie te były zgłaszane przez marszałków województw i poszczególne instytucje – mówiła wiceministra Sowińska.


 

Już 5 marca 2024 startuje kolejna edycja Akademinn BDO!

Szczegóły na www.akademiabdo.abrys.pl

 

 


 

Zmiany we frakcjonowaniu odpadów budowanych

Jak mówiła wiceministra Sowińska, na pierwszym wspólnym spotkaniu Zespołu doradczego omawiano m.in. zmiany we frakcjonowaniu odpadów budowanych.
Od 1 stycznia 2023 r. miał obowiązywać art. 101 a ustawy o odpadach, zgodnie z którym odpady budowlane i rozbiórkowe zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Po analizie przepisów dotyczących obowiązku selektywnego zbierania odpadów budowlanych oraz z uwagi na zgłaszane wątpliwości interpretacyjne dotyczące brzmienia art. 101a ustawy o odpadach przesunięto termin wejścia w życie ww. przepisów z 1 stycznia 2023 r. na 1 stycznia 2025 r.

– Natomiast samo wdrożenie przepisu i przesunięcie terminu wejścia w życie nie rozwiązuje problemu. Od 1 stycznia 2025 r. wejdzie obowiązek segregowania tych odpadów na frakcje. Jest to długo oczekiwana regulacja, również od strony branży recyklingowej. Obecne brzmienie przepisów zobowiązuje podmioty do segregowania w miejscu wytworzenia (u źródła) odpadów budowlanych i rozbiórkowych – mówiła Anita Sowińska.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024