Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Drugie życie żywności, czyli holenderski patent na gospodarkę o obiegu zamkniętym

Drugie życie żywności, czyli holenderski patent na gospodarkę o obiegu zamkniętym
Katarzyna Błachowicz
20.06.2017, o godz. 11:42
czas czytania: około 2 minut
3

Holandia ma precyzyjny, długofalowy plan, aby do 2050 r. być państwem o modelu circular economy (CE), czyli o gospodarce o obiegu zamkniętym. Tymczasem wiele projektów i przedsięwzięć wpisujących się w koncepcję CE już funkcjonuje: posiłki z odpadów, grzyby z fusów po kawie, czy ekoskóra z owoców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Circular economy to szerokie pojęcie odnoszące się do nowego modelu gospodarki, który niesie za sobą olbrzymie możliwości dla sektorów odnawiania, regeneracji i innowacji w przemyśle. Ważna jest zmiana myślenia nie tylko biznesowego, ale też każdego obywatela.

Gospodarka o obiegu zamkniętym rozwiązuje problemy z zasobami, ale może być także bodźcem do rozwoju gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy i ograniczania negatywnych zjawisk środowiskowych, w tym emisji dwutlenku węgla. Pod egidą Fundacji Circle Economy szukane są rozwiązania pozwalające stworzyć bardziej zasobooszczędny światowy rynek.

Posiłki z odpadów

Jak zapobiec marnowaniu 1/3 globalnej produkcji żywności? Najlepiej przez jej racjonalne wykorzystanie. Na ciekawy pomysł wpadli inwestorzy, którzy stworzyli sieć restauracji InStock (w Amsterdamie, Rotterdamie i Hadze). Ich działaniom przyświeca idea dania drugiego życia nadwyżce jedzenia. Każdego ranka zabierają z supermarketów i z targowisk niesprzedaną żywność. Z owoców, warzyw, pieczywa, nadmiaru mięsa i ryb przygotowują śniadania, obiady oraz kolacje w restauracjach. A spragnionym serwują również piwo z odpadów, którymi w tym przypadku są ziemniaki (bowiem mimo iż Holendrzy są miłośnikami ziemniaków, to marnują ich 340 mln kg rocznie).

Aby ograniczyć to zjawisko, InStock wraz z amsterdamską piwiarnią wykorzystują te nadwyżki do produkcji piwa serwowanego do posiłków. Umieszczone w lokalach tablice informują konsumentów o ilościach niewyrzuconego jedzenia.

Cały artykuł dostępny jest w czasopiśmie “Recykling” .

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (3)


Andrzej

Komentarz #5641 dodany 2017-06-24 15:26:53

Hodowla żywności na odpadach mię jest i nie może być zaliczana do GOZ. Takie formułowanie to wprowadzanie ludzi w błąd! Ostatnio wszyscy przedrukowywują ten artykuł powiwlając bzdurę. Ten projekt co najwyżej może być projektem adaptacyjnym z recyclingu ale absolutnie nie może być projektem typu GOZ!

jakub

Komentarz #5645 dodany 2017-06-24 23:42:05

Andrzej napisał/a:

Hodowla żywności na odpadach mię jest i nie może być zaliczana do GOZ. Takie formułowanie to wprowadzanie ludzi w błąd! Ostatnio wszyscy przedrukowywują ten artykuł powiwlając bzdurę. Ten projekt co...

Dlaczego nie?

Andrzej

Komentarz #5656 dodany 2017-06-25 15:04:58

jakub napisał/a:

Dlaczego nie?

a dlaczego tak? obieg zamknięty tu nie występuje w żaden sposób to zwykły adaptacyjno-recyklingowy jednorazowy i zarazem liniowy proces jakich pełno proszę nie mieszać GOZ z recyklingiem bo to nie jest to samo recykling może być jednym z podzbiorów GOZ ale nigdy odwrotnie

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024