Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansuje pierwszych 100 strategii rozwoju niskoemisyjnego transportu w miastach i gminach Polski – poinformował wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski. Na ten cel przeznaczy ponad 10 mld zł w ciągu najbliższych 10 lat. We wrześniu w Katowicach odbędzie się impreza poświęcona elektromobilności Impact mobilty rEVolution.

Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW poinformował na spotkaniu Impact mobilty rEVolution roundtable, że zarząd podjął uchwałę o sfinansowaniu 100 pierwszych samorządowych strategii elektromobilności. W pierwszej kolejności Fundusz będzie finansował tworzenie planów takich strategii. Później pomoże w realizacji inwestycji, na co zostaną przeznaczone inne, dużo większe pieniądze.

Posted by Impact CEE on Thursday, 2 August 2018

 

Program ruszy w ciągu trzech miesięcy. Do rozdysponowania będzie 10 mld zł w ciągu 10 lat, czyli po 1 mld rocznie. Wnioskodawcy, czyli miasta i gminy będą nadsyłać fiszki projektowe, z których zostaną wybrane najlepsze i te będą przeznaczone do dofinansowania. Fundusz spodziewa się dużego zainteresowania wnioskodawców.

Program ma być sfinansowany z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który utworzony został niedawno przy okazji nowelizacji ustawy o biopaliwach oraz ze środków własnych NFOŚ.

Fundusz ma być zasilany opłatą emisyjną w wysokości 80 zł od 1000 litrów paliwa, które trafia na rynek. 15 proc. z tych pieniędzy będzie trafiać do NFOŚ.

W ramach programu możliwe będzie wsparcie dla budowy infrastruktury do zasilania samochodów niskoemisyjnych i bezemisyjnych, a także zakup niskoemisyjnych pojazdów dla transportu publicznego i infrastruktury umożliwiającej jego eksploatację. Nie muszą to być pojazdy elektryczne, Fundusz może wspierać także projekty oparte na zasilaniu wodorem i inne.

Możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na szkolenie kierowców pojazdów publicznego transportu zbiorowego z obsługi bezemisyjnego taboru, jak i tych dotyczących infrastruktury i zarządzania, a zatem polegających na modernizacji lub budowie stacji ładowania pojazdów publicznego transportu zbiorowego w zakresie dostosowania do autobusów elektrycznych.


Dokąd zmierza ekosystem oparty o cyfrową i elektryczną rewolucję w transporcie oraz motoryzacji? Co obecnie jest na szczycie fali porywających wizji i skrupulatnych prognoz, mających redefiniować najbliższą przyszłość? Miejscem, gdzie będzie można zobaczyć cały obraz nadchodzących zmian będzie Międzynarodowe Centrum Konferencyjne w Katowicach.

W dniach 12-13 września odbędzie się tam Impact mobility rEVolution. To międzynarodowe wydarzenie, w toku którego społeczności motoryzacyjne i transportowe jednoczą się w celu kształtowania przyszłości inteligentnej mobilności. Innowatorzy, pionierzy cyfrowi, start-upy i przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego zbierają się, aby budować przyszłość mobilności i przyjrzeć się jej przez pryzmat siedmiu głównych tematów: e-mobilność i pojazdy elektryczne napędzane energią pochodzącą z ogniw paliwowych (FCEV), połączona i zautomatyzowana jazda (CAD), mobilność w mieście, nowe podejście do mobilności: środki i modele biznesowe, transport towarowy i logistyka, środowisko a przechowywanie i efektywne wykorzystanie energii, finansowanie, inwestycje i PPP.

Organizatorzy oczekują, że wydarzenie odwiedzi 2000 gości działających w przemyśle, ponad 80 wystawców, przedstawiciele wysokiego szczebla ze 100 miast oraz 150 ekspertów i twórców opinii. Nie zabraknie koncernów jak Volkswagen, Volvo, Nissan, czy Airbus i Boeing oraz przedstawicieli największych polskich spółek, w tym m.in. PLL LOT, Orlenu, JSW, Tauronu czy Grupy Azoty.

Cel? Zapewnić Polsce udział w nadchodzącej rewolucji inteligentnej mobilności.

Więcej o planach rządu związanych z elektromobilnością w rozmowie z Arturem Michalskim.

Nowy kierunek rozwoju Polski: elektromobilność [WYWIAD]

Źródło: NFOŚiGW, PAP, Puls Biznesu

Czytaj więcej

Skomentuj