Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

1400 upustów w Polsce nie ma pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków. Na Odrze są 282 takie upusty

1400 upustów w Polsce nie ma pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków. Na Odrze są 282 takie upusty
MŁ/PAP
23.08.2022, o godz. 11:56
czas czytania: około 2 minut
2

Ok. 1400 upustów ściekowych wzdłuż polskich rzek nie ma aktualnego pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków - mówił we wtorek p.o. prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś. Dodał, że na Odrze stwierdzono 282 takie przypadki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Podczas konferencji prasowej Woś podkreślił, że stan czystości wód należy do priorytetów działalności Wód Polskich.

Skontrolowano 17 tys. upustów

“Od 2021 r. prowadzimy akcję identyfikacji, monitoringu wszystkich upustów ściekowych wzdłuż naszych rzek. Sprawdziliśmy, skontrolowaliśmy ponad 17 tys. tego typu wylotów, ok. 1400 tych rur nie ma aktualnego pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie tych ścieków. Jeśli chodzi o Odrę, tych przypadków stwierdziliśmy 282” – poinformował p.o. prezesa Wód Polskich. Jak mówił, “od tamtej pory prowadzimy procedurę wyjaśniającą własność, skąd te rury zostały poprowadzone”. “W 57 przypadkach zgłosiliśmy sprawę na policję” – dodał.

Pomoże specustawa?

Obecny na konferencji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk oznajmił, że przygotowywana specustawa ws. Odry będzie obejmowała m.in. wzmocnienie monitoringu wód i zapewnienie “kompensacji finansowej” dla tych, którzy najbardziej ucierpieli w związku z sytuacją na Odrze.

Woś przypomniał, że Wody Polskie realizują bardzo ważne inwestycje, także na Odrze. Wyliczył zadania inwestycyjne w zakresie ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry i Wisły. “Jest to program realizowany w ramach środków Banku Światowego, Banku Rady Rozwoju Europy, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, budżetu państwa. Są to inwestycje – biorąc pod uwagę całość programu – przekraczające 5 mld zł, a na samej Odrze realizowane są działania przekraczające 3 mld zł” – przekazał Woś.

Zaznaczył, że najważniejsze jest, by zwiększyć „zasoby dyspozycyjne Odry, by było więcej wody i ryby miały lepsze środowisko do tego, by żyć”.

“Gospodarka wodna potrzebuje wody. Widzimy to zwłaszcza w tym roku, kiedy na naszych rzekach obserwujemy katastrofalnie niskie stany wody i jednocześnie bardzo wysokie temperatury tej wody. To powoduje, że musimy więcej wody retencjonować, by tworzyć odpowiednie warunki do tego, by życie biologiczne w rzece miało odpowiednie warunki funkcjonowania i rozwoju” – stwierdził Woś.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


bil

Komentarz #197822 dodany 2022-08-23 17:39:09

Najważniejsze jest pytanie co robią i za co biorą pieniadze: Wody Polskie, GIOS, WIOS, RDOS, Ministestwo Srodowiska, Sanepid, policja, prokuratura i wiele innych urzędasów. Polska jako państwo juz nie istnieje, Jarosław juz nad niczym nie panuje. Ruina.


wewrwr

Komentarz #199860 dodany 2022-09-01 14:06:41

retencja nie polega na budowaniu zapór i śluz, naturalna retencja polega na rozstawieniu wałów, pozwalaniu rzece meandrować, zatrzymać wodę poprzez zastawki na rowach melioracyjnych, to co chce zrobić pan woś to kolejne barbażynstwo - najpierw wybić ryby a teraz wybetonować jak kolektor ściekowy ... powodzenia

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024