Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Spalarnia odpadów w Oświęcimiu z dotacją na 63 mln zł

Spalarnia odpadów w Oświęcimiu z dotacją na 63 mln zł
Dominik Szymański
05.05.2020, o godz. 13:33
czas czytania: około 2 minut
1

NFOŚiGW przyznał spółce Synthos Dwory 7 kwotę 63 mln zł na wartą 492 mln zł budowę spalarni odpadów w Oświęcimiu. Budowa trwać ma do końca września 2022 r. W pierwszej kolejności przewidziano adaptację wybranego terenu, a następnie budowę samej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych i osadów ściekowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Planowane przedsięwzięcie energetyczne o mocy 6,1 MWe energii elektrycznej i 42,5 MWt energii cieplnej pozwoli na zaspokojenie potrzeb energetycznych spółki Synthos Dwory 7, ale część wyprodukowanego ciepła trafi również do miejskiej sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Oświęcimiu.

Uruchomienie ZTPO przyczyni się do ograniczenia masy odpadów komunalnych kierowanych do unieszkodliwienia na składowiska – w sumie w zakładzie ma być przyjmowanych 130 tys. ton rocznie zmieszanych odpadów komunalnych oraz 20 tys. ton osadów ściekowych.

Istotnymi powodami dla realizacji projektu jest nie tylko potrzeba dywersyfikacji paliwa, ale przede wszystkim konieczność budowy nowego źródła (jednostki energetycznej), ponieważ jeden z dotychczasowych działających kotłów węglowych, zgodnie z dyrektywami unijnymi, musi zostać wyłączony do końca grudnia 2023 r.

Zdecydowano, że zamiast nowej wysokoemisyjnej jednostki węglowej zostanie wybudowana spalarnia, która zapewni tańszy i jednocześnie bardziej ekologiczny prąd oraz ciepło. Za wyborem przemówił także relatywnie łatwy dostęp do paliwa RDF, które można pozyskać z terenu woj. małopolskiego, czy ustabilizowanego osadu ściekowego, którego należąca do GK Synthos Miejsko-Przemysłowa Oczyszczalnia Ścieków jest wytwórcą.

Inwestor deklaruje lokalizację zakładu na własnych terenach przemysłowych w odpowiednim oddaleniu od budynków mieszkalnych oraz terenów rekreacyjnych. Szacuje też, że dzięki nowej instalacji roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie ok. 230 tys. ton CO2 rocznie, a zmniejszenie zużycia energii pierwotnej wyniesie ok. 598 tys. GJ na rok.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (1)


Roman

Komentarz #58264 dodany 2020-05-05 22:20:09

W zakładzie ma być przyjmowanych 130 000 Mg/rok zmieszanych odpadów komunalnych? NFOŚ bojkotuje obowiązek selektywnej zbiórki odpadów, segregacji i recyklingu!?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024