Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

O stanie powietrza w Polsce podczas Envicon Environment 2018

O stanie powietrza w Polsce podczas Envicon Environment 2018
sm
29.11.2018, o godz. 13:32
czas czytania: około 3 minut
0

O stanie powietrza w Polsce i programie rządowym "Czyste Powietrze" dyskutowali uczestnicy odbywającego się w Warszawie kongresu Envicon Environment. Głównym celem działań rządu jest walka z niską emisją z domów jednorodzinnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Polska staje przed dużym wyzwaniem w kwestii walki ze smogiem. Coraz częściej w mediach pojawiają się wstrząsające dane dotyczące szacunkowych liczb zgonów spowodowanych przez zanieczyszczenia powietrza. Szacuje się, że w 2015 r. 44 tys. Polaków zmarło na choroby powiązane z wysokim poziomem stężenia pyłu PM2,5.

Rząd podejmuje działania w kierunku poprawy stanu powietrza. Przede wszystkim chodzi o walkę z niską emisją, która jest główną przyczyną smogu. Problem dotyczy dużych, średnich i małych miast. Sytuacja jest cały czas diagnozowana, bo o stanie powietrza w miastach już dużo wiadomo, ale poza ich obszarem brakuje stacji pomiarowych.

Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska powiedział, że ważne jest wzmacnianie państwowego systemu monitoringu powietrza. Działania podejmuje nie tylko MŚ, ale także inne resorty i instytucje państwowe. Są już działania konkretne, np. zakaz sprzedaży kotłów najniższych klas oraz rozporządzenie o jakości paliw stałych. – Chodzi nam o to, żeby w gospodarstwach domowych nie spalano paliw najgorszej jakości – mówił Mazurek.

Dla ograniczenia niskiej emisji powodowanej przez ogrzewanie domów rząd będzie wspierał geotermię, w tym także poszukiwania nowych złóż geotermalnych. Jest to istotne np. na terenach górskich, gdzie dzięki geotermii udało się wyłączyć z eksploatacji ok. 100 pieców węglowych najgorszej jakości.

Rząd będzie też wspierał termomodernizację domów – ocieplenie budynków, wymianę okien i wymianę źródła ogrzewania na piece lepszej jakości lub inny – mniej szkodliwy – rodzaj ogrzewania. – Z programem termomodernizacji chcemy dotrzeć do trzech milionów polskich domów – powiedział Mazurek.

Dodał, że jest już 80 tys. osób zarejestrowało się na platformie programu “Czyste Powietrze”, 15 tys. złożyło wnioski, a na spotkaniach poświęconych programowi było już 170 tys. ludzi. Ośrodki pomocy społecznej będą w formie doradztwa energetycznego wspierać zainteresowanych. Ministerstwo Środowiska już szkoli pracowników OPS-ów.

Dr Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska zwrócił uwagę, że kwestia dostępności doradztwa energetycznego jest kluczowa, by program “Czyste Powietrze” i inne programy walki ze smogiem się udały. Zasugerował, żeby samorządy przeformułowały swoje programy walki z niską emisją i wypełniły luki, których program “Czyste Powietrze” nie wypełni. Ich programy, jak np. Kawka, powinny być wspierające i uzupełniające dla programu rządowego.

Poprawa czystości powietrza ma nastąpić także dzięki rozwojowi elektromobilności, czyli wprowadzaniu do użytku samochodów i autobusów elektrycznych, hybrydowych lub napędzanych wodorem. Anna Skarbek-Żabkin z Forum Elektromobilności powiedziała, że transport jest odpowiedzialny za 8 proc. zanieczyszczeń powietrza, podczas gdy przemysł powoduje tylko 2 proc. zanieczyszczeń. Przede wszystkim trzeba więc walczyć z niską emisją, której źródłem jest ogrzewanie gospodarstw domowych.

To, że przemysł uporał się z problemem zanieczyszczania powietrza potwierdził dr Krystian Szczepański z IOŚ. Wpływ dużych źródeł punktowych (przemysłu) na stężenia szkodliwych substancji w powietrzu nie przekracza 10 proc. Taka poprawa jest możliwa m.in. dzięki standardom emisyjnym już wprowadzonym i tym, które dopiero są zapowiedziane.

Przemysł musi wdrażać rozwiązania technologiczne, by sprostać tym wymogom. W ramach Konkluzji BAT przewidziane są dalsze zaostrzenia norm emisji do powietrza tlenków siarki i tlenków azotu, co będzie wymagało dalszych inwestycji. Oznacza to, że wpływ sektora przemysłowego na na powietrze będzie coraz mniejszy.


Envicon Environment 2018 – przewodnik uczestnika

Najbardziej aktualne informacje na temat kongresu Envicon Environment 2018 dostępne są w aplikacji mobilnej. Pobierz ją, klikając w jeden z poniższych przycisków:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do ENVICON Environment
css.php
Copyright © 2024