– Zgodnie z naszą koncepcją Słupsk ma być pierwszym zielonym miastem w Polsce – mówi Andrzej Wójtowicz, prezes Wodociągów Słupsk. – Podpisaliśmy umowę z Grupą Engie Polska i będziemy wspólnie inwestować w energetykę.
Pompy ciepła za 70 mln zł
Podstawą planowanej inwestycji ma być efektywne wykorzystanie potencjału energetycznego ścieków i biogazu. Za 70 mln zł zaplanowano budowę pomp ciepła wraz z wysokosprawną kogeneracją, a także ciepłociągiem łączącym oczyszczalnię z kotłownią rejonową przy ul. św. Klary z Asyżu. W planie jest też rozruch magazynów energii.
– Wydajność instalacji to 12 MW – wyjaśnia prezes Andrzej Wójtowicz. – Nawet 10 procent ciepła dla całego miasta może pochodzić z oczyszczalni.
Jak 21 tysięcy drzew
W efekcie, lokalna emisja dwutlenku węgla ma się zmniejszyć o ponad 12 tys. ton CO2, co – jak podkreślają przedstawiciele Grupy Engie – jest równoważne ilości pochłoniętego CO2 przez ponad 21 tysięcy drzew w całym cyklu ich życia.
Na tym jednak nie koniec, bo ciepło z oczyszczalni jest kwalifikowane jako energia odnawialna (OZE) i nie jest objęte opłatami emisyjnymi. W rezultacie, będzie to miało bardzo pozytywne przełożenie na taryfy za ciepło.
Trzy Fale i oszczędności
Podobne rozwiązanie, z dobrym efektem, funkcjonuje już w słupskim energochłonnym akwaparku Trzy Fale. Ciepłociąg, który biegnie pod Słupią z siedziby miejskich wodociągów, sprawił, że rachunki spadły tam aż o 40 proc.
Wniosek o dotacje z KPO
Część zaplanowanych zadań inwestycyjnych przewidziana jest do finansowania z funduszy Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wniosek został już przygotowany przez słupskie Wodociągi i zostanie złożony w przyszłym miesiącu. Termin zakończenia prac zaplanowano do połowy 2026 roku.
Komentarze (0)