Według danych z końca czerwca 2023 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 45 214 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). Ich liczba zwiększyła się o 11 489 sztuk, tj. o 72% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, udostępnionego przez PZPM i PSPA. Już za 1,5 miesiąca odbędzie się ciekawa konferencja on-line związana z elektromobilnością.
Dnia 29 czerwca I Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk zainaugurowała cykl szkoleń z zakresu transgranicznego przemieszczania odpadów - informuje GIOŚ. Kurs skierowany jest do pracowników Inspekcji Ochrony Środowiska oraz pozostałych służb zaangażowanych w transgraniczne przemieszczanie odpadów - Krajowej Administracji Skarbowej, Inspekcji Transportu Drogowego, Policji i Prokuratury.
Zarówno wyniki kontroli prowadzone przez Najwyższą Izbę Kontroli jak i wyniki z cykli kontrolnych GIOŚ nie napawają optymizmem. Niewystarczający nadzór gmin nad sposobami postępowania z odpadami komunalnymi oraz brak działań kontrolnych w odniesieniu do podmiotów odbierających odpady czy dokonywanie wpisów do rejestru działalności regulowanej bez niezbędnej wiedzy na temat wnioskujących o to podmiotów - to główne wnioski.
Redakcja miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” wraz z zespołem naukowców, ekspertów w dziedzinie inżynierii środowiska z trzech uczelni politechnicznych, przygotowała wyjątkowy projekt dla eksploatatorów. Zapraszamy na półroczny cykl wykładów i warsztatów online.
Wzrost odnotowywanych przez organy ścigania i organy administracji przypadków patologii w gospodarce odpadami, szczególnie często na terenach gminnych (np. porzucane odpady), był podstawą do zaostrzenia sankcji w Kodeksie karnym za przestępstwa w środowisku. Aktualna sytuacja wymusza na samorządach konieczność zwiększonego nadzoru oraz kontroli w obszarze gospodarki odpadami, począwszy od podmiotów obsługujących gminy w zakresie odbioru odpadów. Kontrole podmiotów odbierających odpady to ustawowy obowiązek gmin