Reklama

envicon 2023 ad1a

Czechowice-Dziedzice za 10 mln zł wybudują zbiorniki retencyjne i ogrody deszczowe

Czechowice-Dziedzice za 10 mln zł wybudują zbiorniki retencyjne i ogrody deszczowe
PAP
23.07.2021, o godz. 8:46
czas czytania: około 1 minuty
0

Czechowice-Dziedzice (Śląskie) pozyskały ok. 10 mln zł z funduszy norweskich na dofinansowanie realizacji projektów łagodzących skutki zmian klimatycznych oraz adaptację do nich – podał czechowicki magistrat. Powstaną m.in. zbiorniki retencyjne i deszczowe ogrody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

„W ciągu najbliższych czterech lat na terenie gminy zrealizowane zostaną proekologiczne i przeciwpowodziowe inwestycje, które ugruntują wizerunek Czechowic-Dziedzic jako miasta zielonego, przyjaznego mieszkańcom i środowisku” – zadeklarował magistrat w komunikacie.

Projekt obejmuje osiem zadań. W trzech miejscach w gminie powstaną zbiorniki retencyjne. Woda opadowa będzie zatrzymywana także w gruncie w ramach sześciu tzw. ogrodów deszczowych. Dzięki specjalnie przygotowanemu i wyprofilowanemu gruntowi oraz roślinności działają one jak gąbki, wpierw absorbując wodę, a potem powoli ją uwalniając. Powstaną także zielone wyspy drzew, wiaty przystankowe obrośnięte roślinnością i ścieżka rowerowa.

Celem tych działań jest przede wszystkim zwiększenie zdolności do przechwytywania i zagospodarowania wód opadowych, zmniejszenie efektu „miejskiej wyspy ciepła”, zwiększenie ilości terenów zielonych i podniesienie świadomości w kwestii zmian klimatycznych.

Magistrat podał, że całkowita wartość projektu to 13,3 mln zł. Gmina przeznaczy na ten cel ponad 3,5 mln zł. Reszta będzie pochodziła z tzw. funduszy norweskich.

Fundusze norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami.

Gminę Czechowice-Dziedzice zamieszkuje ponad 45 tys. osób.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023