Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba przedstawił nowe plany resortu co do zmian w systemie gospodarki odpadami. Program nazywa się “Czystość Plus”. Jednym z głównych założeń jest pozwolenie wybranym gminom na rezygnację z segregacji odpadów na 5 frakcji.

Wśród zmian zapowiedzianych w środę przez wiceministra Jacka Ozdobę znalazły się znane już projekty, jak i nowe propozycje. Są to:

 • zwiększenie odpowiedzialności za śmiecenie do 5000 zł,
 • do 8 lat kary pozbawienia wolności za porzucanie odpadów niebezpiecznych,
 • zwiększenie stawki za odbiór odpadów dla nieruchomości niezamieszkałych,
 • możliwość indywidualnego rozliczania mieszkańców z opłaty śmieciowej (bez odpowiedzialności zbiorowej),
 • zmiana sposobu obliczania poziomów recyklingu,
 • wydłużenie okresu magazynowania odpadów z roku do 3 lat,
 • pozwolenie na składowanie frakcji wysokokalorycznej,
 • zwolnienie z zabezpieczenia roszczeń finansowych dla recyklerów,
 • zmiana sposobu selektywnej zbiórki odpadów z 5 frakcji na 3.

Jak zauważył minister Ozdoba, najbardziej medialnym projektem jest ten ostatni. Przedstawiciel resortu klimatu zastrzegł jednak, że ewentualna zmiana sposobu segregacji z pięciu frakcji na trzy będzie musiała zostać zaakceptowana przez ministerstwo. Będzie to uwarunkowane osiągnięciem przez gminę odpowiednich poziomów recyklingu i selektywnej zbiórki.

Jacek Ozdoba ocenił ponadto, że powrót do segregacji odpadów na 3 frakcje będzie ułatwieniem dla mieszkańców. “Łatwiej segregować w domu jeśli są 3 kubły zamiast pięciu” – powiedział.

Gospodarka odpadami. Jacek Ozdoba o pakiecie Czystość Plus

Podczas konferencji wypowiadali się także przedstawiciele samorządów. – To samorządy dzisiaj noszą na barkach ciężar związany z gospodarką odpadami – powiedział Jacek Ozdoba. Obecni na spotkaniu samorządowcy pozytywnie ocenili współpracę z ministerstwem pod kątem zmian w gospodarce odpadami.

– Zaproponowane zmiany pozwolą na obniżenie stawek za odpady – ocenił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Konferencja prasowa – Propozycja zmian w systemie gospodarki odpadami #CzystośćPLUS

Konferencja prasowa – Propozycja zmian w systemie gospodarki odpadami #CzystośćPLUS

Gepostet von Ministerstwo Klimatu am Mittwoch, 19. August 2020


Więcej o systemie gospodarki odpadami podczas konferencji “Kompleksowa gospodarka odpadami” 2-3 września 2020 r. w Gdańsku i on-line

Czytaj więcej

15 Komentarze

 1. Panie Ozdoba zajmij się Pan tym co się dzieje na Pana dzielnicy Warszawa-Mokotów, bo jak na razie szuka Pan tzw. “Kwadratowych jaj”.Udaje Pan wielkiego społecznika a w gruncie żeczy nic pan nie robi. A tyle było obiecywane z Pana strony, jak latał Pan z rodziną po Mokotowie zbierać podpisy żeby mógł Pan wejść jako radny do gminy….

 2. zmiana z 5 na 3 to tylko zagrywka pod publiczkę, podczas covid-19 dano możliwość zniesienia czasowego obowiązku zbierania selektywnego odpadów. Proszę mi podać gminę która z tego skorzystała.
  najważniejszą wg mnie zmianą jest: 1.zwiększenie stawki z nieruchomości niezamieszkałych. 2. zmiana wzoru poziomu recyklingu która daje ostatni dzwonek gminom na podniesienie efektywności i jakości zbieranych odpadów, aby później mieć wpływ na koszty zagospodarowania odpadów. 3. podniesienie kar za zaśmiecanie z 500zł na 5000zł. 4.zniesienie zbiorowej odpowiedzialności jeżeli technologia na to pozwala. 5. indywidualne rozliczanie mieszkańców w blokach jeżeli na to technologia pozwala.

 3. Jakie 5 na jakie 3?
  Zmieszane + BIO + zielone + popiół + papier + szkło (x 2) + zmieszane opakowania (plastik + metale + opakowania wielomaterialowe) czyli co najmniej 8.
  A na jakie 3 suche+mokre+szkło ?
  A co z pojemnikami?
  Myśle ze jak wszystko pomysły PiS z „+” da w rezultacie efekt odwrotny od zamierzonego. Wiele firm ma 2, a bywa tez ,ze 3-sekcyjne śmieciarki… czyli bez sensu wydane pieniądze, bo wysokfoopłacani specjaliści nie potrafią właściwie zdiagnozować problemu. Sredniorozgarniety licealista w excellu wpisał by Kilkanaście pozycji i kilka scenariuszy i by wszystko wiedział. No tak… ale minister musiał by mieć podstawowa umiejetność posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym…..

 4. A może tak zmiana częstotliwości odbioru w okresie kwiecień-październik dla nieruchomości wielorodzinnych? Gminy wiejskie z kilkoma takimi lokalizacjami mają duży problem. Okres ten jest zdecydowanie za długi nawet dla nieruchomości jednorodzinnych – wystarczy odbiór zmieszanych (choć tutaj można odpuścić i odbierać raz w miesiącu, funkcjonowało to dobrze przez wiele lat) i bio raz na 2 tyg w okresie maj-sierpień. Wielorodzinne 4x w miesiącu na terenach wiejskich?Kpina.

Skomentuj