Obecnie 4,2 mld ludzi żyje bez dostępu do bezpiecznego systemu sanitarnego, 673 mln mieszkańców globu nadal załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na dworze, a trzy miliardy nie mają gdzie umyć rąk.

Nieoczyszczone ludzkie odchody są źródłem bakteriologicznego zanieczyszczenia wód i trafiają do łańcucha pokarmowego kolejnych miliardów ludzi. Szacuje się, że niewłaściwe warunki sanitarne powodują 432 tys. zgonów z powodu biegunki każdego roku.

Jednym z celów zrównoważonego rozwoju ONZ jest zapewnienie godziwych warunków sanitarnych i dostępu wody dla wszystkich do 2030 r. Ciągle jednak brakuje na to środków.  Ludzie ubodzy i zmarginalizowani często spotykają się z wieloma formami dyskryminacji, próbując uzyskać dostęp do usług sanitarnych i poprawić swoje warunki.

WHO: woda i sanitariaty są kluczowe dla rozwoju

Światowy Dzień Toalet obchodzony jest 19 listopada każdego roku. Chodzi o zwrócenie uwagi na niesprawiedliwy dostęp do higieny na świecie i pokazać działania mające na celu rozwiązanie globalnego kryzysu sanitarnego.

Światowy Dzień Toalet w roku 2019 obchodzony jest pod hasłem “Leaving no one behind” (“Nie pozostawiając nikogo”) i skupia się na wykluczeniu osób, które nie mają dostępu do urządzeń sanitarnych.

“Toaleta to nie tylko toaleta. To ratownik życia i obrońca godności. Musimy rozszerzyć dostęp do toalet i nie pozostawiać nikogo za sobą. Ponieważ kimkolwiek jesteś, gdziekolwiek jesteś, warunki sanitarne są twoim prawem człowieka”, czytamy na stronie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

By przekonać się, jak bardzo uprzywilejowani jesteśmy na tle innych, można zagrać w specjalną grę na stronie internetowej Światowego Dnia Toalet.

Czytaj więcej

Skomentuj