Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Fala remontów, fala odpadów. Jak bronią się gminy i przedsiębiorstwa?

Fala remontów, fala odpadów. Jak bronią się gminy i przedsiębiorstwa?
szp
09.04.2020, o godz. 12:49
czas czytania: około 2 minut
0

W czasie epidemii Polacy remontują na potęgę. Miasta i gminy zamykają PSZOK-i, a firmy odbierające odpady rzadziej przyjeżdżają choćby po wielkogabaryty. Są jednak wyjątki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Od 30 marca wielkogabarytów nie odbiera m.in. działająca we Wrocławiu firma Ekosystem. Do dowołania nie będą podstawiane kontenery przeznaczone na odpady zielone i właśnie wielkogabarytowe.

Gabaryty problematyczne i mało istotne

„Obecnie nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców poprzez prawidłowy, niezakłócony odbiór odpadów komunalnych, tzw. bytowych, zbieranych bezpośrednio przy nieruchomościach (w pojemnikach lub workach)” – czytamy na stronie spółki.

“Wprowadzony stan epidemii oraz związane z nim obostrzenia również są podstawą by ograniczyć te działania, które mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Robienie remontów czy wymiany mebli wiążą się z koniecznością przemieszczania się, spotykania z ludźmi, a więc i ryzykiem zarażenia koronawirusem”.

Spółka apeluje o wstrzymanie się z generowaniem odpadów, których odbiór w obecnej sytuacji nie jest priorytetowy. Przypomina też, że wyrzucanie odpadów pod osłony śmietnikowe lub w inny niedozwolony sposób jest zabronione i może się wiązać z narażaniem innych osób na ryzyko zakażenia.

Odbiór odpadów wielkogabarytowych i surowcowych (przede wszystkim z domów jednorodzinnych) zawiesił też Poznań. Władze miasta oraz Związku Międzygminnego GOAP tłumaczą tę decyzję brakami kadrowymi wśród pracowników spółek odpowiedzialnych z odbiór odpadów. W tej chwili priorytetem są odpady bio i zmieszane.

Kolejne miasta czasowo zamykają PSZOK-i lub ograniczają ich działalność. Na tej liście są m.in. Warszawa, Gdańsk, Bydgoszcz, Zielona Góra. Olsztyn, Kielce (w tym mieście odbiór odpadów odbywa się wieczorem i w nocy), czy Szczecin, który zamknął Ekoporty. Sieradzki PSZOK, który ograniczył swoją działalność do kilku sobotnich godzin, w ostatnią przeżył prawdziwe oblężenie.

W Toruniu na odwrót

W ocenie władz tego miasta zawieszenie odbioru odpadów wielkogabarytowych nie rozwiąże problemu ich nagromadzenia, a jedynie spowoduje większe ich nagromadzenie w boksach śmietnikowych i altanach. Wielkogabaryty obierana są dwa razy w miesiącu. Ta częstotliwość może ulec zmianie, jeśli tych odpadów będzie mniej.

Tymczasem z uwagi na większe ilości wielkogabarytów przywrócono normalne godziny pracy toruńskich PSZOK-ów.

Źródło: bankier.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024