


![Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/226a2526-768x512.jpg.pagespeed.ce.QV0z8u3iuR.jpg)

Jakie są obecnie największe problemy gospodarki odpadami w Polsce? Mówili o tym prelegenci drugiej sesji kongresu Envicon 2020.
Rozpoczął się kongres Envicon 2020, który ze względu na pandemię koronawirusa wyjątkowo przybrał formułę on-line. Podczas pierwszej sesji wystąpili: Jacek Ozdoba (Ministerstwo Środowiska i Klimatu), Sabine Bourdy (Komisja Europejska), Kamil Wyszkowski (Global Compact Network Poland), Waldemar Buda (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej), Krystian Szczepański (Instytut Ochrony Środowiska), dr Kazimierz Borkowski (PlasticsEurope Polska), Jacek Bogusławski (Urząd Wojewódzki Województwa Wielkopolskiego).
Nowy Zielony Ład i polska droga do jego osiągnięcia, a także circular economy, recykling, efektywność energetyczna, bioodpady, susza, retencja oraz mikroplastiki to główne tematy tegorocznego kongresu Envicon. Ze względów bezpieczeństwa wydarzenie odbywa się w formule on-line.
Mieszkańców Warszawy czekają podwyżki opłat za wywóz śmieci. Pięcioosobowa rodzina ma płacić miesięcznie ponad 250 zł. Tak wysokie opłaty to wynik wieloletnich zaniedbań w gospodarce odpadami w stolicy – ocenił wiceminister środowiska Jacek Ozdoba.
Już w poniedziałek, 19 października rozpocznie się największe wydarzenie dotyczące ochrony środowiska w Polsce. Aby zachować wysoki poziom bezpieczeństwa, Envicon 2020 będzie można obejrzeć w całości on-line. Wybrane fragmenty będziemy prezentować także na Portalu Komunalnym.











