




Policjanci z Żor na Śląsku odkryli na terenie prywatnej posesji 14 naczep ciężarowych wypełnionych zbiornikami z nieznaną substancją. Śledczy przypuszczają, że może to być nowy sposób przestępców na nielegalne pozbywanie się odpadów.
Poznańska spalarnia odpadów komunalnych przeszła na przełomie roku kontrolę zleconą przez wojewodę, a przeprowadzoną przez wojewódzki inspektorat ochrony środowiska. Kontrola wykazała, że instalacja jest bezpieczna dla ludzi i środowiska i nie przyczynia się w znaczącym stopniu do zanieczyszczania powietrza w Poznaniu i okolicach. Emisja pyłów PM10 i PM 2,5 wyniosła tylko 3 proc. wyznaczonego limitu.
Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek zdeklarował, że w połowie 2020 r. rząd zamierza wprowadzić, szerszą niż dotąd, rozszerzoną odpowiedzialność producentów opakowań. O jej wdrożenie od dłuższego czasu postuluje m.in. Forum Gospodarki Odpadami.
Segregacja "u źródła" polegać ma na zasadzie, że wszystko to, czego nie można dopasować do określonego pojemnika jednej z czterech frakcji, stanowi odpad resztkowy. Resort środowiska frakcję resztkową definiuje inaczej – jako odpad zmieszany i zakazuje jego termicznego przekształcania. - Ci, którzy założyli, że z frakcji zmieszanej można odzyskać surowce dobrej jakości, zbywalne na rynku, chyba nigdy nie zaglądali do swojego pojemnika na odpady - mówi Szymon Cegielski z Suez Polska, z którym rozmawiamy o skutkach proponowanego rozwiązania.
Pomimo, iż w ostatnich latach wznowione zostały prace nad powstaniem ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwościom zapachowym, brak jest nadal krajowych przepisów bezpośrednio regulujących ten problem. Rekomendowane metody ograniczania emisji odorów znajdziemy natomiast w przepisach unijnych.











