Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk wyraził opinię, że w związku z zanieczyszczeniem Zatoki Gdańskiej ściekami z Warszawy, Polska może się liczyć z interwencją ze strony Danii lub Szwecji.

Do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni “Czajka” doszło w sobotę. W efekcie jest prowadzony tam awaryjny zrzut ścieków do Wisły.

Szef resortu gospodarki morskiej przypomniał w środę w TVP Info, że już niedługo fala nieczystości płynąca Wisłą z Warszawy trafi do Bałtyku.

“Skażenie wód w Zatoce Gdańskiej będzie znacznie mniejsze niż w Wiśle, ale za chwilę będziemy mieli ingerencję ze strony szwedzkiej czy duńskiej, jeżeli chodzi o zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego i eutrofizację Bałtyku” – powiedział Gróbarczyk. Wyjaśnił, że proces ten “jest największym problemem” dotyczącym Morza Bałtyckiego. W jego wyniku spadają m.in. zasoby dorsza.

W ocenie Gróbarczyka, zanieczyszczenie Bałtyku ściekami z Warszawy może przełożyć się na problemy “w kontekście wszelkich negocjacji unijnych, bo okaże się znowu, że to Polacy są wszystkiemu winni”. “To na pewno nie służy polityce odbudowy rybołówstwa” – dodał.

Szef resortu gospodarki morskiej przypomniał, że w wyniku ubiegłorocznej awarii systemu przesyłowego do “Czajki” do Wisły wpływało od ok. 2 do 4 metrów sześciennych ścieków na sekundę. “Teraz w okresach szczytowych mieliśmy nawet około 20 metrów sześciennych na sekundę (…). Obecnie jest na poziomie ok. 8 metrów sześciennych na sekundę” – poinformował.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Pan minister w tej wypowiedzi nie popisał się inteligencją. Próbuję sobie to wytłumaczyć ze partia mu tak karze i on biedny musi te farmazony powielać . Ale co jeśli on tak od siebe ?

  2. A czy to tylko z Warszawy lecą ścieki do Wisły, bardzo w to wątpię? Jeśli tak to by wyglądało to Wisła nie byłaby tak zanieczyszczona. Zanim Wisła wpływa do Warszawy już jest zanieczyszczona i o tym ten wybitny minister zapomniał.

Skomentuj