Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Hennig-Kloska: ustawa wiatrakowa niedługo przejdzie na kolejny etap prac w KPRM

Hennig-Kloska: ustawa wiatrakowa niedługo przejdzie na kolejny etap prac w KPRM
E. M.
19.04.2024, o godz. 8:39
czas czytania: około 2 minut
0

Ustawa wiatrakowa, będąca kluczowym elementem transformacji energetycznej, zbliża się do kolejnego etapu prac w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – oświadczyła w czwartek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. W ramach Konferencji Energetycznej EuroPower minister podkreśliła pilną potrzebę zmian w sektorze energetycznym, zaznaczając, że rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz poprawa efektywności energetycznej stanowią priorytety.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Ustawa wiatrakowa niedługo przejdzie na kolejny etap prac w KPRM – zapowiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Minister klimatu i środowiska oceniła w czwartek podczas Konferencji Energetycznej EuroPower, że mamy do nadrobienia bardzo wiele w energetyce. Podkreśliła, że celem jest wykorzystanie w energii OZE przy poprawie efektywności energetycznej. Obserwowany jest rozwój nowych mocy, ale to tempo jest – jej zdaniem – niewystarczające.

Kloska: w kraju brakuje energii z wiatru

“Nowa ustawa regulująca obszar energetyki wiatrowej na lądzie (tzw. ustawa wiatrakowa – PAP) jest omówiona w ministerstwie, niedługo przejdzie na kolejny etap prac na poziomie KPRM” – poinformowała Hennig-Kloska. “Mamy pełną świadomość, jak w kraju brakuje energii z wiatru. Będziemy chcieli to uzupełnić” – dodała. Podkreśliła, że OZE będą wpływać na ceny energii, które przekładają się na konkurencyjność gospodarki.

Minister dodała, że “mała ustawa o prosumentach” trafiła do wykazu prac rządowych. “Tam są też przepisy zachęcające przemysł energochłonny do transformacji” – wskazała.

Przypomniała, że celem transformacji jest, by Polska miała 50 GW energii w OZE. “Musimy zwiększyć efektywność w obszarze energetyki prosumenckiej. Na tym etapie chcemy ocenić, co możemy przyśpieszyć. Będziemy szukać nowych rozwiązań w nowych technologiach pozyskiwania elastyczności w sieci, bo to zaważy na tym, jak szybko ruszymy” – stwierdziła.

Trwają prace nad korzystniejszym rozliczaniem prosumentów

Na początku kwietnia br. wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka informował, że rząd zajmie się ustawą wiatrakową na początku czerwca. Poinformował również, że w maju do parlamentu trafi projekt ustawy zawierający korzystniejsze rozwiązania dla prosumentów.

Szefowa MKiŚ zapowiadała pod koniec marca, że na początku kwietnia do uzgodnień międzyresortowych powinien trafić projekt ustawy wiatrakowej. „Będziemy utrzymywać odległość 500 metrów, chcemy zrobić przestrzeń do rozwoju wiatru na lądzie, tego źródła energii bardzo nam brakuje w bilansie energetycznym” – wskazała.

Prace nad korzystniejszym rozliczaniem prosumentów Hennig-Kloska zapowiedziała w rozmowie z PAP w połowie lutego. Jak mówiła, w departamencie OZE trwają prace nad tym, co możemy zrobić, by poprawić sytuację prosumentów w rozliczeniach. “Docelowo ma to poprawić opłacalność prosumenckich instalacji. Zmieniło się prawodawstwo unijne i na pewno powrót do starych zasad (net meteringu – PAP) nie jest możliwy” – dodała.

Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązuje w Polsce nowy system rozliczania prosumentów (net billing). Zastąpił on system oparty na tzw. opustach (net metering).

Wiceminister Motyka: rząd zajmie się ustawą wiatrakową w czerwcu

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024