Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

KAS wylała do oczyszczalni ścieków ponad 15,5 tys. litrów nielegalnego alkoholu

KAS wylała do oczyszczalni ścieków ponad 15,5 tys. litrów nielegalnego alkoholu
MŁ/PAP
16.05.2023, o godz. 7:22
czas czytania: około 2 minut
1

Funkcjonariusze Lubelskiej Służby Celno-Skarbowej wylali do oczyszczalni ścieków ponad 15,5 tys. litrów nielegalnego alkoholu m.in. z przemytu, a ponad 27 tys. litrów przekazała do wykorzystania przy dezynfekcji - podał w poniedziałek rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Rzecznik lubelskiej IAS poinformował, że w tym roku ponad 15,5 tys. litrów alkoholu niewiadomego składu i pochodzenia zamiast do nielegalnej dystrybucji trafiło do oczyszczalni ścieków.

W oczyszczalni ulegnie biodegradacji

“To alkohol, który zatrzymany został m.in. przy próbach przemytu na teren Unii Europejskiej. Gdy właściwe sądy orzekały przepadek alkoholu rzecz skarbu państwa, a sam płyn nie nadawał się do celów dezynfekcyjnych – w grę wchodziło tylko zniszczenie” – wyjaśnił Deruś dodając, że alkohol trafił do oczyszczalni ścieków, gdzie ulega biodegradacji.

Jak wskazał Deruś, przejęty przez KAS alkohol jest niewiadomego pochodzenia, nie posiada badań sanitarnych, dokumentacji potwierdzającej jego skład czy oryginalność, nie nadaje się do spożycia i nie może być dopuszczony do sprzedaży. Jego niszczenie – dodał – jest podyktowane głównie dobrem konsumentów oraz ochroną rynku przed podrabianymi i niebezpiecznymi towarami.

To co nie trafiło do oczyszczalni przekazano na cele dezynfekcji

Natomiast od wybuchu pandemii – podał rzecznik lubelskiej IAS – już ponad 27 tys. litrów alkoholu zostało przekazanych na cele dezynfekcyjne m.in. do szpitali, sanepidu, wojska i innych służb mundurowych, gdzie sprawdzał się jako środek do przygotowania preparatów do dezynfekcji powierzchni, przedmiotów lub pojazdów wymagających odkażania. Jak dodał, przekazanie alkoholu odbywało się za zgodą i pod nadzorem sanepidu.

Przypomniał, że spożywanie pochodzących z nieznanych źródeł wyrobów alkoholowych może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. “Badania laboratoryjne próbek przejętego przez KAS alkoholu wielokrotnie wykazywały w jego składzie obecność metanolu, będącego silną trucizną, odkażalników i innych groźnych dla organizmu ludzkiego substancji” – wskazał rzecznik lubelskiej IAS.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Art

Komentarz #242577 dodany 2023-05-17 10:03:50

Ciekaw jestem czy rzeczona oczyszczalnia ma w swoich decyzjach w zakresie gospodarowania odpadami odpad o kodzie 02 07 04 ;)? Jeśli nie to artykuł jest wprost zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, nie wspomnę o konieczności wszczęcia postępowania przez właściwy miejscowo Inspektorat Ochrony Środowiska ;)

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024