1 / 53

W którym polskim mieście jest najlepiej zaaranżowane rondo, ma nietypową kompozycję roślinną bądź wyróżnia się nazwą? Sprawdźcie w naszym zestawieniu i zagłosujcie na najlepsze!

Specjalnie dla czytelników Portalu Komunalnego przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych rond z całej Polski. Mogą one wyróżniać się aranżacją, kształtem, nieszablonową kompozycją kwiatową czy też nawet… nazwą!

Z zamieszczonych poniżej opisów można dowiedzieć się najważniejszych faktów o wybranych przez nas rondach, w tym gdzie, kiedy i za jaką kwotę zrealizowano każdą inwestycję.

W konkursie biorą udział następujące miasta: Będzin, Białystok, Katowice, Kraków, Poznań, Rumia, Rybnik, Rzeszów, Sieradz oraz Sosnowiec. Zapraszamy do głosowania!

Dla zwycięskiego miasta przygotowaliśmy nagrodę – półroczną prenumeratę „Przeglądu Komunalnego”. Głosy można oddawać do 19 kwietnia.

[poll id=”36″]

Nietypowa “nerka” w Będzinie

Będzin to miasto w województwie śląskim o wyjątkowych walorach historycznych i turystycznych. Zamek, położony malowniczo na wzgórzu nad Czarną Przemszą na Szlaku Orlich Gniazd, jest symbolem Będzina. Popularność miastu przynosi również osobliwe i jednocześnie najbardziej skomplikowane rondo tzw. nerka.

Kształt nerki wynika z konieczności zapewnienia dobrej komunikacji Będzina oraz regionu z ważnymi połączeniami drogowymi w kraju.

– Nerka ma niespełna 1 km długości i pełni funkcję skrzyżowania, węzła drogowego, ronda oraz pętli tramwajowej. Tramwaje jeżdżą w czterech kierunkach, a kierowcy mijają 8 torów – mówi Dominika Łabacz, Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Będzinie.

Jak informuje, mieszkańcy żartują, że na tym rondzie można wpaść aż trzy razy pod ten sam tramwaj. Natomiast według danych policyjnych to najmniej kolizyjne miejsce w mieście.

Wielobarwny Rybnik

Również w przestrzeni miejskiej Rybnika znaleźć można wiele ciekawych aranżacji rond, których w sumie jest 40. Na wysepkach są nie tylko kwiaty, drzewa i fantazyjne żywopłoty, ale także innego rodzaju ozdoby, jak na przykład kolorowe kule, kortenowe drzewo (korten to stalowa blacha pokryta charakterystycznym, rdzawym nalotem, który powstaje pod wpływem czynników atmosferycznych, albo poddania jej procesowi wstępnej oksydacji) efektowne kaktusy.

1 / 10

Nie brakuje też nawiązań do sportu – świetnym przykładem jest tu peleton kolarski na rondzie Wawok. – Rybnik udowadnia, że infrastruktura drogowa może nie tylko być bezpieczna i funkcjonalna, ale może także pełnić funkcję dekoracyjną twierdzi Agnieszka Skupień, Asystent Prezydenta Miasta Rybnika.

W naszym zestawieniu można obejrzeć rondo Gliwickie, rondo przy ul. Prostej, rondo Powstańców Śląskich, rondo na ul. Żorskiej oraz rondo “Cztery pory roku”.

Czytaj więcej

6 Komentarze

Skomentuj