Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Lublin będzie miał bazę danych przestrzennych

Lublin będzie miał bazę danych przestrzennych
Barbara Krawczyk
25.01.2017, o godz. 10:57
czas czytania: około 2 minut
0

W Lublinie powstaje wspólna baza danych o gospodarce przestrzennej dla lokalnego urzędu miasta i czterech uczelni wyższych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Umowę partnerską o wspólnym dostępie do zbiorów danych przestrzennych i utworzeniu Repozytorium Danych Przestrzennych w imieniu urzędu miasta podpisał Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Umowę podpisały też cztery uczelnie: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Głównym celem powstania repozytorium jest swobodny przepływ, szybki i szeroki dostęp do materiałów i zasobów wiedzy dot. danych przestrzennych. Dodatkowo, jako baza wyjściowa, posłuży ona do prowadzonych przez uczelnie lubelskie badań i prac naukowych oraz ma zapobiegać powielaniu działań prowadzonych przez środowisko naukowe Lublina.

W oparciu o dane udostępniane przez Urząd Miasta w Lublinie, czyli dane LiDAR (skaning naziemny i lotniczy), Numeryczny Model Terenu, Numeryczny Model Pokrycia Terenu i zdjęcia lotnicze uczelnie będą zamieszczały w bazie danych efekty prac wykonanych w użyciem materiałów Gminy Lublin.

– To kolejny wymiar współpracy urzędu z uczelniami na rzecz dobra wspólnego, rozwoju miasta i jakości kształcenia studentów. Swobodna wymiana danych może być wykorzystana do tworzenia aplikacji i wykorzystania danych przez studentów do przygotowywania swoich prac – powiedział Artur Szymczyk, prezydent Lublina.

Z kolei prof. dr hab. Zbigniew Grądzki, prorektor ds. Nauki, Wdrożeń i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie stwierdził, że wdrożone repozytorium pozwoli m.in. na dokładną ocenę potencjału solarnego budynków, do szacowania i lokalizowania miejsc, w których zasadne byłoby montowanie ogniw fotowoltaicznych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024