Lepsza ochrona owadów zapylających oraz przygotowanie miasta na nadchodzący kryzys klimatyczny – to założenia wyjątkowej współpracy Greenpeace z Departamentem Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi. Dzięki akcji “Adoptuj pszczołę” powstanie w Łodzi modelowe miejsce przyjazne ludziom, zapylaczom i przyrodzie.

Owady zapylające, takie jak pszczoły, trzmiele czy motyle, pełnią niezwykle ważną rolę w przyrodzie. Co trzeci kęs na naszym talerzu zawdzięczamy właśnie ich ciężkiej pracy. Naukowcy coraz częściej podkreślają, że w obliczu kryzysu klimatycznego musimy chronić i wspierać dziką przyrodę – zarówno tam, gdzie występuje naturalnie, jak i na przekształconych terenach, takich jak miasta i tereny wiejskie.

Łódź i Greenpeace działają razem

Dlatego w ramach akcji “Adoptuj pszczołę” Greenpeace wraz z tysiącami zaangażowanych osób już ósmy rok pomaga zapylaczom, przywracając im dobre do życia miejsca. Tym razem organizacja stworzy modelowe miejsce przyjazne ludziom, owadom i przyrodzie. Współpracę przy tworzeniu tego projektu podjęła Łódź, która nie tylko udostępnia przestrzeń na stworzenie modelowego miejsca, ale również dzieli się z organizacją swoimi doświadczeniami w obszarze dialogu z mieszkańcami.

W wyniku współpracy powstanie wyjątkowa przestrzeń, w której wytchnienie znajdą zarówno owady, ptaki i małe ssaki, jak i ludzie. Dodatkowo, miejsce to przyczyni się do zwiększania bioróżnorodności i “odporności” na skutki zmieniającego się klimatu oraz betonowych miast. Znajdzie się tam przyjazna dla zapylaczy, naturalna szata roślinna. Miejsce będzie też wyposażone w elementy retencjonujące wody opadowe. Projekt zakłada stworzenie modelu, który będzie można w podobnej formie zbudować w innych miejscach.

– Bardzo cieszy nas współpraca z Urzędem Miasta Łodzi. Bez zapylaczy nasze życie byłoby znacznie trudniejsze, a przyroda znacznie uboższa. Dlatego tak ważne jest, że łączymy dziś siły i wspólnie działamy, aby owadom zapylającym żyło się łatwiej, a mieszkańcy mogli cieszyć się korzyściami z ich pracy. Mam nadzieję, że model, który wspólnie wypracujemy i który powstanie fizycznie w Łodzi, stanie się inspiracją dla innych miast, miasteczek i osiedli. W końcu chodzi nie tylko o przyszłość pszczół, ale i nas wszystkich! – mówi Dominika Sokołowska z Greenpeace Polska.

Zmiany klimatu i bioróżnorodność

– Zmiany klimatyczne i ich negatywne skutki wymagają podejmowania przez miasta inicjatyw w coraz to nowszych obszarach. Jednym z nich jest zwiększenie dbałości
o bioróżnorodność, czyli zapewnienia odpowiednich warunków do życia dla różnych gatunków, w tym przypadku owadów zapylających, będących jednymi z najważniejszych części naszego ekosystemu. Dlatego też podjęliśmy współpracę z fundacją Greenpeace Polska, która w ramach naszego partnerstwa przygotuje projekt modelowego miejsca przyjaznego owadom zapylającym oraz przeprowadzi konsultacje społeczne z mieszkańcami, zaś miasto wykona go w przyszłym roku i będzie utrzymywać teren w kolejnych latach. Mamy przy tym ogromną satysfakcję, że to właśnie nasze miasto staje się przykładem dla innych samorządów, jak o ten niezwykle ważny temat dbać – podkreśla Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

– Głównym celem jest stworzenie warunków dogodnych dla zapylaczy, dlatego w projekcie nie mogło zabraknąć elementów, które pomogą owadom zapylającym poradzić sobie w przestrzeni miejskiej. Zadbamy o zapewnienie dostępu do wody, miejsc do gniazdowania i tzw. taśmy pokarmowej, czyli nieprzerwanego dostępu do roślin kwitnących od wczesnej wiosny do późnej jesieni – wyjaśnia architekt krajobrazu, Łukasz Kowalski, który czuwa nad opracowaniem projektu.

Wraz z inauguracją współpracy pomiędzy Greenpeace a Łodzią, ruszają otwarte konsultacje online projektu miejsca przyjaznego ludziom i owadom. Konsultacje potrwają do 10 września 2020 r.

Czytaj więcej

Skomentuj