1 / 31

27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie, jedno z czterech zwycięskich powstań w historii Polski. W Poznaniu rozpoczynają się dzisiaj oficjalne obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania z udziałem premiera i prezydenta. Wiele samorządów już wcześniej zadbało o różne formy upamiętnienia rocznicy. Powstało kilka pomników, kilka zostało odnowionych, w różnych częściach Wielkopolski pojawiły się także rocznicowe murale.

Malowidła o tematyce powstańczej powstają w Wielkopolsce od kilku lat. Początkowo ich tworzeniem zajmowały się lokalne grupy kibiców Lecha Poznań. Za ich sprawą kilka murali powstało w Gnieźnie, Pile, Poznaniu i Chodzieży.

W tym roku nastąpił prawdziwy wysyp tego tych malowideł. Samorządy poszły w ślady kibiców tworząc murale w miejscach związanych z dziejami Powstania Wielkopolskiego. Zachętą do tego było ogłoszenie przez Sejm “Roku Powstania Wielkopolskiego”.

[poll id=”47″]

Murale, których finansowanie wzięły na siebie samorządy, powstają głównie na szkołach i budynkach użyteczności publicznej. Kibice malują swoje murale na murach, garażach, sklepach, stacjach transformatorowych i na budynkach prywatnych. Nie są to typowe “graffiti” wykonywane ukradkiem i nocą. W tym wypadku trzeba zadbać o spory zapas farb, a także zdobyć zgodę władającego nieruchomością, żeby mural przetrwał kilka czy kilkanaście lat. Mimo takich “zabezpieczeń” kilka murali powstańczych wykonanych przed laty nie dotrwało do 100. rocznicy, chociażby dlatego, że przeprowadzono remonty elewacji budynków. Przez to zniknął np. mural przy ul. 27 grudnia w Poznaniu.

Murale upamiętniające Powstanie Wielkopolskie przedstawiają powstańców i znane postaci związane z tym wielkim wydarzeniem. Na wielu pojawia się postać Ignacego Jana Paderewskiego czy generała Józefa Dowbor-Muśnickiego, głównodowodzącego Powstaniem. Są też murale z generałem Stanisławem Taczakiem, pierwszym dowódcą Powstania czy Franciszkiem Ratajczakiem, jedną z pierwszych ofiar walk z Niemcami.

Samorządy decydują się na upamiętnienie Powstanie poprzez murale, bo jest to forma niedroga i trwała, a także przemawiająca do młodzieży. Zdaniem wielu to lepsza forma propagowania historii niż kolejny pomnik czy tablica pamiątkowa. Przyznać jednak trzeba, że wiele powstańczych murali ma małą wartość artystyczną, chociażby dlatego, że ich malowaniem zajmują się lokalni twórcy graffiti czy uczniowie danej szkoły mający uzdolnienia plastyczne. Wybór takiego wykonawcy malowidła jest zwykle podyktowany chęcią minimalizacji kosztów, ale nie służy sztuce. Najlepsze wrażenie robią murale wykonane przez doświadczonych artystów malarzy, którzy znają zasady proporcji, perspektywy i umieją poprawnie namalować twarz człowieka czy konia w ruchu.

Portal Komunalny przeprowadził subiektywy wybór murali wykonanych w tym roku (lub w latach ubiegłych) na terenie Wielkopolski i w gminach położonych poza Wielkopolską, ale w których upamiętniono Powstanie. Zasięg Powstania Wielkopolskiego był nieco większy niż granice obecnej Wielkopolski. Powstańcy zdobyli m.in. Inowrocław w woj. kujawsko-pomorskim, długie walki toczyły się także o Szubin i Rynarzewo na północy i Kargową oraz Babimost położone poza zachodnią granicą województwa.

Murale to dzieła malarstwa ściennego dużych rozmiarów. W ostatnich latach zyskują w Polsce dużą popularność i są wykonywane z różnych okazji. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości powstało wiele murali w całym kraju. Prezentowaliśmy je w artykule “Murale na 100-lecie odzyskania niepodległości w całej Polsce”. 

Czytaj więcej

Skomentuj