Największe polskie miasta apelują o pomoc w walce z koronawirusem

Największe polskie miasta apelują o pomoc w walce z koronawirusem
Barbara Krawczyk
19.03.2020, o godz. 10:39
czas czytania: około 2 minut
0

Prezydenci dwunastu największych miast w Polsce apelowali do rządu o pomoc w walce ze skutkami pandemii COVID-19.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Prezydenci miast należących do Unii Metropolii Polskich zwrócili uwagę, że samorządy ponoszą wysokie koszty ekonomiczne i społeczne związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Skutki te, w połączeniu z trudną sytuacją finansową, mogą doprowadzić do utraty płynności finansowej. Stan zagrożenia epidemicznego będzie miał też wpływ na wysokość i ściągalność dwóch największych źródeł dochodów czyli podatków dochodowych (PIT i CIT) oraz podatków i opłat lokalnych.

Potrzeba współpracy

W 12 największych miastach (Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław) mieszka ponad 6,7 mln mieszkańców, czyli 18 proc. populacji.

– W tych miastach funkcjonuje też najwięcej podmiotów gospodarczych. Mieszkańcy i zlokalizowane w miastach przedsiębiorstwa wytwarzają 32 proc. całkowitego PKB Polski. W 12 obszarach metropolitalnych mieszka około 16,1 miliona osób, czyli 42 proc. ludności całego kraju, wytwarzając aż 55 proc. całkowitego PKB Polski – poinformowali.

W obliczu pandemii prezydenci apelują o podjęcie szybko i skutecznie działań, które nie doprowadzą do kryzysu wywołanego epidemią COVID-19. – Bez współpracy władz centralnych i jednostek samorządu terytorialnego nie uda się skutecznie przeciwdziałać skutkom tego kryzysu – podkreślają w swoim stanowisku.

Koronawirus i problemy budżetowe

W swoim apelu do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów podkreślali, że potrzebne jest:

  • wsparcie samorządów poprzez wzrost subwencji ogólnej w celu zrekompensowania spadków,
  • dochody związane z pandemią COVID-19,
  • zawieszenie wpłaty „janosika” przez samorządy do końca roku 2021,
  • wykreślenie sankcji z art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych (dotyczących uchwalania budżetów i sprawozdań),
  • wprowadzenie rekompensaty wszędzie tam, gdzie koszty gospodarowania odpadami są wyższe niż maksymalny, ustawowy poziom opłat (ewentualnie apelujemy o podniesienie maksymalnych stawek).

Podczas wideokonferencji wskazano też na potrzebę uruchomienia dodatkowych środków finansowych, pochodzących z budżetu centralnego i ze źródeł zewnętrznych (środki pomocowe UE) co pozwoli, chociaż częściowo zniwelować przewidywane problemy.

Prezydenci zaproponowali, aby podział pomocy odbywał się na zasadach uwzględniających obciążenia, jakie poszczególne jednostki samorządu terytorialnego ponoszą w związku z walką z wirusem COVID-19; liczbę ludności oraz liczbę podmiotów gospodarczych na danym terenie. Jednocześnie zadeklarowali współpracę przy podejmowaniu wszelkich działań, które mają pomóc miastom w obecnej sytuacji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024