Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej przyjęły plan zakładający wdrożenie zastosowania wtórnego oczyszczania (tj. usuwania biodegradowalnej materii organicznej), ścieków komunalnych przed ich odprowadzeniem do środowiska we wszystkich aglomeracjach o populacji powyżej 1000 mieszkańców. I miałoby się to stać do roku 2035 roku.
Ponowne wykorzystanie ścieków
Porozumienie nakłada też na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązek promowania ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków pochodzących ze wszystkich oczyszczalni ścieków komunalnych, a zwłaszcza z obszarów obszarach dotkniętych niedoborami wody.
Unijni negocjatorzy zgodzili się też na wzmocnienie monitorowania różnych parametrów zdrowia publicznego (takich jak wirus SARS-CoV-2 i jego warianty, wirus polio, wirusy grypy i nowe patogeny), a także zanieczyszczeń chemicznych, np. mikroplastikiem. Stałemu monitoringowi podlegać będzie będzie również oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe w ściekach komunalnych.
Oczyszczalnie w ekologicznej awangardzie
Autorzy porozumienia przystali również na to, by sektor oczyszczania ścieków komunalnych, co do zasady, odgrywał znaczącą rolę w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych i wsparciu Unii Europejskiej w procesie zmierzającym do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej.
Założono przy tym, że oczyszczalnie ścieków komunalnych będą musiały co roku stopniowo zwiększać udział wykorzystywanej energii odnawialnej.
Ogólną proporcję w tym zakresie ustalono następująco: 20 procent do 2030 r., 40 procent do 2035 r., 70 procent do 2040 r. i 100 procent do 2045 r.
– Porozumienie, które teraz osiągnęliśmy to przełom w zakresie znacznej poprawy standardów w zakresie gospodarki wodnej i oczyszczania ścieków w Europie, zwłaszcza dzięki nowym przepisom dotyczącym usuwania mikrozanieczyszczeń pochodzących z leków i produktów higieny osobistej” – wyjaśnia unijny parlamentarny sprawozdawca Nils Torvalds.
Będą głosowania w PE i RUE
Parlament i Rada muszą jeszcze formalnie zatwierdzić porozumienie, zanim będzie ono mogło wejść w życie. Dodajmy, że w październiku 2022 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący przeglądu dyrektywy w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych w celu dostosowania jej do celów polityki UE w zakresie działań w dziedzinie klimatu, gospodarki o obiegu zamkniętym i ograniczania zanieczyszczeń.
Komentarze (0)