Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zleciła stworzenie koncepcji budowy odcinka autostrady A2 Warszawa – Kukuryki. Trasa od Mińska Mazowieckiego do Siedlec ma liczyć ponad 37 km.

Wykonawcą wartej około 6,5 mln zł dokumentacji wybrano firmę Multiconsult Polska. Jak informuje GDDKiA, zadanie polega przede wszystkim na ujęciu szczegółów technicznych z decyzji środowiskowej, jak na przykład zajętość terenu pod przyszłą autostradę. Projektant przeprowadzi również szczegółowe badania warunków geologicznych.

Planowany nowy odcinek A2 ma rozpoczynać się od węzła Ryczołek, a więc końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego i zakończyć się włączeniem autostrady do obwodnicy Siedlec. 37-kilometrowy odcinek będzie przebiegał przez gminy: Kałuszyn, Mrozy, Grębków, Kotuń, Mokobody, Siedlce i Skórzec. Zaplanowano na nim trzy węzły: Groszki, Gręzów, Swoboda.

Koncepcja projektowa opracowywana przez Multiconsult ma być gotowa w lutym 2019 r. Na maj tego samego roku zaplanowano ogłoszenie przetargu prowadzonego w systemie „Projektuj i buduj”. W marcu 2020 r. GDDKiA zamierza podpisać umowę z wykonawcą. Prace przy budowie tego odcinka A2 mają się rozpocząć w lipcu 2021 r. i potrwać dwa lata.

Całość inwestycji – wraz z dokumentacją i wykupem gruntów – została oszacowana na 1,7 mld zł.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj