Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Nowy Sącz: drastyczne podwyżki za odpady. Czy radni tym razem się na nie zdecydują? [AKTUALIZACJA]

Nowy Sącz: drastyczne podwyżki za odpady. Czy radni tym razem się na nie zdecydują? [AKTUALIZACJA]
szp
28.07.2020, o godz. 10:16
czas czytania: około 2 minut
0

W Nowym Sączu szykuje się radykalna podwyżka opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Jeśli radni podejmą przedłożoną im uchwałę, mieszkańcy, zamiast dotychczasowych 7,5 zł za osobę zapłacą 24 zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

To opłata za odpady odbierane selektywnie. W przypadku braku wypełnienia obowiązku selektywnej zbiórki opłata będzie dwukrotnie wyższa.

W Nowym Sączu stawka 7,5 zł (i 13 zł za odpady niesegregowane) obowiązuje od czerwca 2015 r. W międzyczasie – zwłaszcza w ostatnich kilkunastu miesiącach – radykalnie wzrosły koszty odbioru i zagospodarowania odpadów. Sytuacja jest na tyle trudna, że Ministerstwo Klimatu zdecyduje się na – jak zapowiada wiceminister Jacek Ozdoba – „restart systemu odpadowego”.

Mniej za kompostowanie i dla dużej rodziny

Projekt uchwał w Nowym Sączu opłata będzie naliczana (jak do tej pory) w zależności od liczby mieszkańców nieruchomości. Od zaproponowanych przez władze miasta stawek będą obowiązywały zniżki.

Na 4 zł za osobę w przypadku (pisemnej) deklaracji używania przydomowego kompostownika. Kolejne 4 zł mniej (miesięcznie na osobę) mają zapłacić rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny.

Nowością ma być zryczałtowana, roczna opłata za odpady z domków letniskowych – 180 zł (za segregowane) lub 360 zł/rok za niesegregowane.

Podwyżka miała zostać ustalona już w lipcu 2019 r. Wówczas proponowana cena miała wzrosnąć do 17 zł i 34 zł, ale Rada Miasta na te podwyżki się nie zgodziła. Miasto musiało dopłacić spółce Nova 3 mln zł.

W poniedziałek, 27 lipca w Nowym Sączu odbyła się konferencja prasowa władz miasta, w dużej mierze poświęcona cenom odpadów. Dyrektor Wydziału Komunalnej Obsługi Miasta Jak Kupczak mówił: – Obecna stawka nie bilansowała się już ubiegłym roku. W 2020 roku koszty gospodarowania odpadami wynoszą ponad 16 milionów złotych. Już wiemy, że kwota, którą płacą mieszkańcy w tym roku będzie niewystarczająca – stwierdził Kupczak.

-Do tej pory z powodu między innymi sytuacji epidemiologicznej nie wprowadzano podwyżek. Jednak zgodnie z przepisami koszty powinny się bilansować z wpływami. Proponowana stawka powinna zabezpieczyć bilansowanie kosztów i wpływów w 2021 roku. Przystępując do postępowania przetargowego musieliśmy zrobić dokładną kalkulację kosztów, która wynosi około 20 milionów złotych rocznie – dodał.

Głosowanie nad projektem uchwały zaplanowano na wtorek, 28 lipca.

Jednym głosem i z autopoprawką

Zanim radni zaczęli debatować nad projektem uchwały prezydent miasta zdecydował się na wprowadzenie do niego autopoprawki. Zamiast 24 zł od osoby zaproponował kwotę 19 zł, jednak z niższą stawką ulgi za kompostowanie oraz dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny (2 zł zamiast 4 zł).

Radni najpierw odrzucili i ten projekt 11 głosami “za”, 11 “przeciw”. Jeden radny nie głosował – jak się okazało z powodów technicznych. W powtórzonym głosowaniu rada przyjęła proponowane podwyżki. Zaczną obowiązywać od 1 września.

Źródło: sadeczanin.info

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024