Wejście w życie rozporządzenia dotyczącego wycofania ze sprzedaży bezklasowych pieców na paliwa stałe nie wyeliminowało ich z rynku. "Kopciuchy" nadal można kupić w internecie. Wyprzedaż trwa choćby w serwisach aukcyjnych. Walkę z niską emisją zapowiada Allegro.
Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, poinformował, że dodatkowe środki na walkę ze smogiem mają zostać przeznaczone na wymianę pieców, które są jedną z głównych przyczyn zanieczyszczania powietrza.
Jadwiga Emilewicz podpisała nowelizację rozporządzenia odnośnie wymagań dla kotłów na paliwa stałe. Nowela ma uszczelnić przepisy, które obchodzono i uderzyć nielegalny handel "kopciuchami" sprzedawanymi w internecie.
Po wakacjach w Krakowie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i drewnem. Może to oznaczać problem dla krakowskich pizzerii, które używają pieców opalanych drewnem. Magistrat rozwiewa wątpliwości i wyjaśnia, że małe pizzerie rzeczywiście będą musiały zaprzestać pieczenia pizzy w takich piecach. Duże nadal będą mogły to robić, jednak po spełnieniu pewnych warunków.
Polski Alarm Smogowy sprawdził, ile dni z alarmem smogowym wystąpiłoby w Polsce, gdyby obowiązywały u nas zachodnioeuropejskie kryteria ostrzegania o zagrożeniu. W Krakowie, Bydgoszczy i Katowicach alarm musiałby trwać nawet przez 25 dni! W 2018 r., alarmu smogowego nie ogłoszono w żadnym polskim mieście.











