Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Pierwszy polski aquapark zasilany OZE zostanie otwarty jeszcze w tym roku

Pierwszy polski aquapark zasilany OZE zostanie otwarty jeszcze w tym roku
Dominika Nochowicz
30.06.2017, o godz. 11:36
czas czytania: około 2 minut
0

W Tychach powstaje pierwszy park wodny, który będzie korzystał z własnych odnawialnych źródeł energii. Dzięki szeregowi innowacyjnych atrakcji ma być też jednym z najnowocześniejszych aquaparków w Europie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

W Wodnym Parku Tychy na odwiedzających będzie czekał symulator surfingu pod dachem, pierwsza w Polsce zjeżdżalnia Aqualoop z pionowym startem, czy interaktywna strefa edukacyjna. Budowa ma być zakończona do grudnia tego roku.

Czytaj także >>> Tyski park wodny zasili energia z biogazu

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej (RCGW) zadbało o to, aby atrakcje w Wodnym Parku Tychy wyróżniały go w skali kraju i Europy. Na terenie pływalni znajdzie się sensoryczna strefa edukacyjna o tematyce wodnej oraz gra interaktywna i kreatywne zabawki dla najmłodszych.

Park wodny wyposażony będzie w scenę widowiskową i most linowy, co umożliwi organizację wydarzeń kulturalnych, np. koncertów na żywo transmitowanych pod wodą.

Budynek będzie też wyróżniał się z zewnątrz. Jego elewacja przyjmie różne barwy, zależnie od kąta patrzenia, nasłonecznienia, temperatury i wilgotności powietrza. Dach nad strefą rekreacyjną będzie skonstruowany w taki sposób, aby obiekt oświetlało naturalne światło słoneczne oraz dodatkowo ogrzewało budynek.

Ekologiczne rozwiązania

Nowy aquapark w Tychach to jednak nie tylko wodne atrakcje, ale i innowacje technologiczne, które zapewnią bezpieczeństwo użytkowania i zmniejszą opłaty za prąd i ciepło. Stanie się tak dzięki wykorzystaniu biogazu produkowanego w oczyszczalni ścieków należącej do inwestora.

W parku wodnym produkowany będzie także chłód, który jako woda lodowa zasili urządzenia wentylacyjne i klimakonwektory. Niestandardowy będzie też proces uzdatniania, do którego inwestor zdecydował się wykorzystać instalację służącą do produkcji podchlorynu sodu i specjalne filtry z tzw. zielonego szkła. Pozwoli to wyeliminować zagrożenie sanitarne, ograniczyć koszty eksploatacyjne i ilość zużywanego chloru.

– Jesteśmy w stanie w 100 proc. zasilić zieloną energią zarówno oczyszczalnię ścieków, jak i budowany Wodny Park Tychy – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW. – Od lat intensywnie pracujemy nad rozwiązaniami, które pomogą nam osiągnąć ten cel – dodaje.

Ciepło i energia z własnego biogazu

O innowacyjności inwestycji świadczą też rozbudowane zbiorniki na odpady wykorzystywane do produkcji biogazu, pionierskie instalacje pasteryzacji odpadów oraz uszlachetniania biogazu do biometanu za pomocą ścieku oczyszczonego. Będzie on przesyłany jednym z najdłuższych rurociągów w Europie o długości 6,2 km.

Dodatkowo w bioelektrociepłowni działają dwa agregaty kogeneracyjne, które umożliwią przekształcenie biometanu w energię elektryczną i cieplną. Ciepło odzyskiwane także będzie w obiekcie z wody i powietrza. Aby wyeliminować potencjalne zagrożenia, opracowano plan bezpieczeństwa energetycznego obiektu.

– Wiele innowacji związanych z realizacją Wodnego Parku Tychy jest inicjatywą pracowników RCGW, którzy nieustannie szukają nowych, efektywnych rozwiązań – dodaje Zbigniew Gieleciak.

Termin zakończenia budowy zaplanowano na grudzień tego roku. Postęp robót można śledzić na stronie internetowej aquaparku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024