Ekologiczny hipodrom
Meydan City to projekt zrealizowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Głównym elementem założenia jest ogromny hipodrom, w którego skład wchodzi trybuna oraz tor wyścigów konnych. Przy nim znajdują się: pięciogwiazdkowy kompleks hotelowy, restauracje oraz galeria handlowa. Projekt Meydan City zakłada dbałość o środowisko i zrównoważony rozwój. W dużej mierze przyczynia się do tego znajdujący się tam kompleks handlowy. Sklepy znajdują się blisko siebie, a parking jest usytuowany pod ziemią, dzięki czemu została oszczędzona przestrzeń. Okna dachowe zabudowań handlowych wpuszczają strumień dziennego światła do sklepów, a sztuczne oświetlenie zasilane jest panelami słonecznymi. Duży obszar znajduje się także pod gołym niebem, co powoduje, że zapotrzebowanie na elektryczne źródła światła jest niewielkie. Na dachu usytuowano ogród, który łagodzi miejski żar, izoluje przestrzenie znajdujące się wewnątrz oraz minimalizuje spływ wód opadowych. Oprócz zielonego dachu kompleks handlowy Meydan zawiera inne ekologiczne rozwiązania, takie jak naturalna wentylacja, ogrzewanie i klimatyzacja poprzez specjalne odwierty, zamiast tradycyjnych, mechanicznych. Budynki w Meydan City zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie wykorzystywać ich cień i stanowić naturalną barierę przeciwwiatrową. Wszystkie elementy kompleksu zmniejszają zużycie energii oraz emisję gazów cieplarnianych.
 
 
Kolorowy zielony dach
Nowe zabudowania portu w Kaohsiung to projekt autorstwa biura Kubota & Bachmann Architects. Obiekt ten będzie usytuowany w sercu największego portu przemysłowego Tajwanu, który jest miejscem odjazdów i przyjazdów krajowych oraz zagranicznych pasażerów. Dlatego architekci chcieli, aby odzwierciedlał on lokalną kulturę w możliwie najlepszy sposób. Falisty dach obiektu będzie pokryty roślinnym, miękkim dywanem, złożonym z winorośli, krzewów i drzew. Zielony dach nie tylko ma wyglądać pięknie, ale też minimalizować zużycie energii. Pofalowana struktura naśladuje zielone wzgórza Tajwanu. Inspiracją dla projektu były także ptaki tego regionu, gdyż paleta kolorów roślin tego niezwykłego ogrodu jest odzwierciedleniem barw jaskrawych piór. Budynek będzie symbolizował potrzebę równowagi pomiędzy ekonomicznymi a środowiskowymi interesami w skali globalnej i lokalnej. Zamiarem architektów było, aby ich projekt przyczyniał się do podwyższenia społecznej świadomości oraz zwracał uwagę na starania Tajwanu w zakresie ochrony środowiska.
 
Najlepsze rozwiązania ekologiczne docenione
The Zumtobel Group Award co roku nagradza najlepsze pomysły ekologicznych rozwiązań w architekturze. W lutym br. w Dornbirn otwarto wystawę projektów, które zwyciężyły w 2010 r. W ciągu następnych dziewięciu miesięcy zostaną one pokazane w 13 europejskich miastach. Na koniec najlepsze ekologiczne projekty będzie można oglądać w Nowym Jorku. Zwycięskie realizacje reprezentują architekturę tworzoną w myśl zrównoważonego rozwoju, a w wielu z koncepcji wykorzystano roślinność. W kategorii „Budowanie środowiska” wygrał znajdujący się w Săo Paulo obiekt Harmonia 57, którego autorami są architekci z biura projektowego Triptyque. Budynek ten pokryty jest roślinnością, a ściana zewnętrzna posiada pory, dzięki którym oddycha i przypomina skórę żywego organizmu. Obrośnięta fasada budynku nawadniana jest za pomocą sztucznie wytwarzanej mgły. Wśród wyróżnionych projektów znalazło się m.in. otoczone 8-hektarową przestrzenią zieleni osiedle mieszkalne Elm Park w Dublinie, a także Kalifornijska Akademia Nauk w San Francisco autorstwa włoskiego architekta Renzo Piano z 2,5-hektarowym zielonym dachem. Jurorzy docenili także realizację w Nowym Jorku – opuszczone tory kolejowe przekształcone w park miejski, który jest nie tylko miejscem spacerów, ale i siedliskiem dla dzikich zwierząt.
 
Coraz więcej drzew
Ruszyła dziewiąta edycja akcji „Drzewko za butelkę”, której ideą jest dbanie o środowisko poprzez zbiórkę niepotrzebnych butelek PET. W projekcie biorą udział firmy chemiczne realizujące program „Odpowiedzialność i Troska” oraz społeczności lokalne. Ogłaszany jest konkurs dla dzieci ze szkół i przedszkoli. Zadanie młodych ekologów to zebranie jak największej ilości plastikowych butelek. Otrzymują oni w zamian sadzonki drzew, które następnie będą mogli posadzić w swojej miejscowości. W ramach dotychczasowych edycji akcji zebrano już 9,5 mln butelek i posadzono 15 tys. drzewek. Projekt skłania nie tylko do zaangażowania się w ochronę środowiska, ale i upiększenia najbliższego otoczenia. Podobny cel, polegający na poprawie walorów estetycznych miast, przyświeca akcji „Posadź swoje drzewko”, realizowanej w woj. śląskim. Pod koniec stycznia br. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał dotację dla Fundacji Ekologicznej „Silesia” na koordynację tego projektu. Zakupionych będzie 35 tys. sadzonek, które zostaną posadzone głównie przez dzieci na terenach ich szkół oraz przedszkoli. Kampania, która prowadzona jest od 1991 r., przyczyniła się do powstania wielu ogrodów i arboretów szkolnych, uatrakcyjniających zajęcia lekcyjne z biologii, przyrody oraz ekologii.
  
Rewitalizacja parku w Białymstoku
Park Centralny w Białymstoku ulegnie gruntownej metamorfozie. Przede wszystkim zostanie stworzony główny ciąg pieszy, prowadzący od pomnika Bohaterów Ziemi Białostockiej do budynku Opery Podlaskiej. Aleja umieszczona będzie pomiędzy starodrzewem. Park Centralny usytuowany jest na pagórku, na który prowadzą schody, w niektórych miejscach pozbawione podjazdów. Dlatego ważnym etapem modernizacji tego terenu będzie wyeliminowanie barier architektonicznych. Ponadto zieleń zostanie wzbogacona o nowe nasadzenia. Remont parku ma być przeprowadzony w trzech etapach. Pierwsze dwa – polegające na przygotowaniu koncepcji rewitalizacji oraz opracowaniu projektu – zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku. Trzeci etap – prace modernizacyjne – planowany jest na 2012 r. Cel stanowi również odpowiednie oznakowanie, przypominające, że przed wojną miejsce to pełniło funkcję cmentarza żydowskiego.
 
Zabytkowe parki Bytomia
W Bytomiu przygotowywano program ożywienia zabytkowych parków, powstałych na początku XIX w. Najpierw wyremontowany będzie Fazaniec. Park ten składa się z dwóch wąwozów, pomiędzy którymi płyną potoki oraz znajduje się pagórek. Przez lata miejsce to było zapomniane, więc zarosło dziką roślinnością. Już w 2010 r. rozpoczęły się prace pielęgnacyjne polegające na uporządkowaniu zieleni. W dalszej kolejności planowane jest stworzenie części rekreacyjnej z alejkami, trzema trasami do nordic walking oraz trasą rowerową. Na wzniesieniu zostaną wybudowane reprezentacyjna altana i drewniane kręgi do siedzenia na polanie. Przepływające przez park potoki zostaną oczyszczone, a u ich zbiegu powstanie trawiasta plaża oraz mały staw z karasiami i karpiami japońskimi. Projekt rewitalizacji przewiduje zamontowanie oświetlenia tego terenu, uzupełnienie zieleni oraz funkcjonowanie pięciu punktów informacyjnych przy wejściach do parku. Koszt prac modernizacyjnych wyniesie ok. 5 mln zł. Miasto opracowało również projekt rewitalizacji parku miejskiego. Władze chcą, aby ten zabytkowy zieleniec swoim wyglądem przypominał XIX-wieczny park rekreacyjny.
 
 
Bezpieczne miejsca zabaw
Zapoczątkowana w lipcu 2010 r. akcja „Bezpieczne place zabaw z MiniMini” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Przez pół roku trwania programu na stronie internetowej została stworzona baza 1500 placów zabaw, które zdobyły zaufanie i są rekomendowane przez rodziców. Ponad 150 z nich zostało poddanych ocenie przez Centrum Kontroli Placów Zabaw (CKPZ). Najbezpieczniejsze z nich oznakowano tablicą z logotypem akcji oraz regulaminem. Sukces projektu przyczynił się do uruchomienia jego drugiej edycji. Tym razem ocenie będą poddane sale zabaw dla dzieci znajdujące się w zamkniętych obiektach.