Reklama

envicon 2023 ad1a

Podziemne magazyny wody w Rzeszowie

Podziemne magazyny wody w Rzeszowie
mp
08.04.2020, o godz. 8:57
czas czytania: około 2 minut
0

W Rzeszowie zostanie wprowadzony elektroniczny system gospodarowania wodą deszczową. Od tej pory na os. Budziwój będzie magazynowana woda opadowa służąca do utrzymania czystości w mieście oraz wykorzystywana do pielęgnacji zieleni miejskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Wybudowana infrastruktura melioracyjna jest elementem dużego projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Zbiorniki wodne zostały zlokalizowane na os. Budziwój nie przypadkowo, ponieważ na tym terenie często występują podtopienia.

Całe przedsięwzięcie inwestycyjne obejmuje obszar 632 ha i jest jedną z największych w Rzeszowie. Kanalizacja deszczowa powstawała już w 2013 r, kiedy to rozpoczęto rozmowy z mieszkańcami odnośnie uzyskania zgody na postawienie infrastruktury na ich osiedlu.

Efektem dialogu miedzy samorządem a mieszkańcami były podpisane umowy z aż 1,4 tys. mieszkańców. Budowę inwestycji rozpoczęto w 2017 r. Wycenę kanalizacji wyliczono wówczas na 90 mln zł, natomiast w fazie końcowej szacuje się ją na 100 mln zł. Całe przedsięwzięcie budowlane liczy 27 km długości, liczy siedem podziemnych zbiorników rurowych, które pomieszczą ponad 3 tys. metrów sześciennych wody.

Zdaniem wiceprezydenta Rzeszowa Marka Ustrobińskiego oraz rzeszowskich urzędników wybudowana inwestycja kanalizacyjna jest doskonałym rozwiązaniem ekologicznym przyczyniającym się do niemarnotrawienia wody a także ekonomicznym, gdyż pozwoli zaoszczędzić środki budżetowe dzięki korzystaniu z wody tańszej od tej pochodzącej z wodociągów.

Podziemne magazyny wody będą zarządzane przez elektroniczny system, który na bieżąco ma za zadanie monitorować o stanie napełnienia zbiorników i jakości gromadzonej wody.  Przed oddaniem do użytku podziemnej inwestycji kanalizacyjnej został jeszcze ostatni krok, jakim jest wybór firmy,  która przygotuje dokumentacje i zrealizuje system zarządzania. Koszt tego przedsięwzięcia wynosi 2 mln zł.

W Rzeszowie już 10 lat temu dzięki środkom unijnym wybudowano tzw. kanał ulgi dla rzeczki Mikośki. Tutaj również wyeliminowano lokalne podtopienia napotykające zachodnią część miasta. Tamta inwestycja kosztowała 50 mln zł.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023