1 / 4

Projekt architektów z Politechniki Śląskiej zwyciężył w 12. edycji prestiżowego konkursu “Skyscraper 2017” amerykańskiego magazynu „eVolo” na wieżowiec najlepiej odpowiadający wyzwaniom XXI wieku.

Studenci Politechniki Śląskiej, Mateusz Frankowski i Paweł Lipiński, zgłosili swój projekt drapacza chmur XXI wieku na konkurs architektoniczny Skyscraper 2017 magazynu
„eVolo”, podobnie jak 443 inne zespoły.

Koncepcja miała być śmiała, nieszablonowa, wizjonerska i zupełnie inna od obowiązujących trendów. Projekt miał posiadać kontekst społeczny, gospodarczy i kulturowy regionu, w którym miałby stanąć.

Gliwiccy architekci wykonali projekt sugerowaną techniką – za pomocą nowatorskich technologii i estetycznych rozwiązań. Nie przypuszczali, że to akurat ich pomysł zachwyci jury.

Projekt gliwickich studentów przedstawia „Wieżowiec Mashambas”, targ dla lokalnych kupców w państwach Afryki Subsaharyjskiej. Budynek składa się z modułów i wydrążonej w środku spirali.

Na drugim miejscu znalazł się projekt „Vertical Factories in Megacities”, wieżowiec spleciony z oddziałujących na siebie warstw przemysłowych i rekreacyjnych. Trzecie miejsce otrzymał projekt „Espiral 3500” lokujący budynki użyteczności publicznej jeden na drugim. To rozwiązanie ma zminimalizować problem rozrostu miast. Z 444 projektów jury wyłoniło trzech zwycięzców i wyróżniło 22 projekty.

Czytaj więcej

Skomentuj