Na Pomorzu powstaje trasa, która połączy międzynarodowe ścieżki rowerowe. Podróż będzie można rozpocząć w Chorwacji, a zakończyć w Gdańsku.

Samorząd Województwa Pomorskiego dofinansuje kwotą do 50 tys. zł prace projektowe nad trasą rowerową między Drewnicą a Mikoszewem na wałach wiślanych. Gmina Stegna, z gotową dokumentacją budowlaną, będzie mogła starać się o środki na budowę szlaku w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Połączyć się z Europą

Nowa droga będzie elementem szlaku rowerowego EuroVelo 9. Do jej realizacji niezbędny jest projekt budowlany, za który odpowiedzialna jest gmina Stegna. Założenia Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja przewidują dotację wysokości nawet 90 proc. wartości projektu.

Nowa trasa rowerowa między Drewnicą a Mikoszewem będzie miała ok. 5,4 km długości. To kluczowy odcinek szlaku o znaczeniu międzynarodowym – drogi rowerowej EuroVelo 9, która zaczyna się w Puli w Chorwacji, biegnie m.in. przez Lubljanę, Wiedeń, Wrocław, a kończy się w Gdańsku.

– Odcinek na trasie Drewnica-Mikoszewo, biegnący po wale wiślanym, jest brakującym ogniwem łączącym dwie trasy międzynarodowe, czyli nadbałtycką trasę rowerową (EuroVelo 10) oraz Wiślaną Trasę Rowerową (EuroVelo 9) – mówi Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki.

Rowerem bez granic

Jednak zanim powstanie wygodna i bezpieczna droga rowerowa, potrzebne jest przygotowanie pełnej dokumentacji technicznej i budowlanej. Koszt szacuje się na około 100 tys. zł. Połowę zapłaci gmina Stegna, połowę samorząd województwa pomorskiego.

Po skompletowaniu dokumentów gmina Stegna chce uzyskać dofinansowanie projektu „Rowerem bez granic – rozwój turystyki w obszarze transgranicznym w oparciu o turystkę aktywną, w tym turystykę rowerową” w ramach funduszy Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. W konkursie, który zacznie się w kwietniu i będzie trwał do czerwca, można zyskać nawet 90 proc. dofinansowania.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj