Reklama

envicon 2023 ad1a

Śląsk i Opolszczyzna chcą wspólnie przywrócić Odrę do systemu gospodarczego

Śląsk i Opolszczyzna chcą wspólnie przywrócić Odrę do systemu gospodarczego
sm
19.09.2018, o godz. 8:43
czas czytania: około 2 minut
0

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia Deklaracji Odrzańskiej dotyczącej rozwoju współpracy pomiędzy województwami śląskim i opolskim.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Przedstawiciele województwa śląskiego i opolskiego spotkali się na wspólnym rejsie po Odrze, żeby zaopiniować projekt uchwały, który także uzyskał jednogłośne poparcie.

Województwa chcą stworzyć wspólnie nowy produkt turystyczny – szlak wodny i rowerowy wzdłuż Odry i Kanału Gliwickiego na terenie obydwu województw. Będą też współpracować przy budowie zbiorników retencyjnych, które mają zabezpieczać te regiony przed  kataklizmami typu powódź lub susza.

– Odra i Kanał Gliwicki to gotowe produkty turystyczne, które trzeba odpowiednio wypromować. “Deklaracja Odrzańska”, która jest owocem Roku Odry ma temu służyć. Odra ma swój ekosystem i bogate zabytki techniki, trzeba wykorzystać ją w sensie turystycznym. Nadodrzańskie gminy coraz częściej zwracają się ku rzece. Wierzę, że ona im za to odpłaci – podkreślił Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego.

– Projekt jest efektem modelowej współpracy pomiędzy dwoma województwami, która trwa niemal dwa lata. Jest to projekt interdycyplinarny – podkreśliła Martyna Starc-Jażdżyk, radna sejmiku, przewodnicząca sejmikowej komisji rozwoju i zagospodarowania przestrzennego.

– Naszym obowiązkiem jest przypomnienie mieszkańcom, że dolina Odry to nie tylko cenne i ciekawe pod względem przyrodniczym miejsca, ale także liczne świadectwa naszego dziedzictwa kulturowego i historycznego – mówiła z kolei przewodnicząca komisji sejmiku opolskiego, Elżbieta Kurek.

Współpraca województwa śląskiego z województwem opolskim ma przypomnieć mieszkańcom o dolinie Odry, która obfituje w miejsca cenne przyrodniczo oraz liczne świadectwa dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Rozwój turystyki odrzańskiej ma prowadzić także do kreowania mody na zwracanie się ku rzece oraz przywrócenie Odrze znaczenia jako międzynarodowego szlaku wodnego w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

Porozumienie ma objąć działania nie tylko na rzece Odrze, ale także na Kanale Gliwickim.

Źródło: Śląskie.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2023