Polski Alarm Smogowy podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za ostatni rok. Niechlubnym liderem pod względem stężeń rakotwórczego benzo(a)pirenu okazał się Nowy Targ w woj. małopolskim, osiągając 1800 proc. normy. W Pszczynie na Śląsku przez jedną trzecią roku przekroczone było stężenie pyłu PM10.

W Polsce najbardziej zanieczyszczone są miasta małe i średnie. Niechlubnym rekordzistą jest Pszczyna, gdzie liczba dni smogowych była prawie czterokrotnie większa od dopuszczalnej.

Za Pszczyną uplasowały się Rybnik i Wodzisław Śląski, w których dni smogowych było po 110 (przy dopuszczalnych przez prawo 35). Niewielki Godów (1922 mieszkańców) ma powietrze o wyższym średniorocznym stężeniu pyłów PM10 niż uznawany za stolicę polskiego smogu Kraków.

W Polsce występują również najwyższe stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu spośród wszystkich państw unijnych. Rekordowy Nowy Targ przekracza dopuszczalną normę tej rakotwórczej substancji aż o 1800 proc.. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się małopolska Sucha Beskidzka oraz śląski Rybnik ze stężeniem 13-krotnie wyższym od dopuszczalnej normy.

Polski Alarm Smogowy przeliczył stężenia wdychanego benzo(a)pirenu na ekwiwalent palonych papierosów. I tak mieszkańcy Nowego Targu „wypalają” w ten sposób aż 22 „papierosy” dziennie! Mieszkańcy Zakopanego i odwiedzający miasto turyści – 10 „papierosów” na dobę.

Dramatyczna sytuacja w małych i średnich miejscowościach wynika ze spalania węgla i drewna w „kopciuchach”, które są podstawowym źródłem ciepła w ponad 4 mln polskich domów. To właśnie emisja z ogrzewania gospodarstw domowych odpowiada za ok. połowę emitowanych pyłów PM10 i aż 84% rakotwórczego benzo[a]pirenu.

Ile “papierosów” wypalają dziennie mieszkańcy miast o najwyższym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo[a]pirenu w 2018 r. (wartość w ng/m3 – norma: 1 ng/m3)?

 1. Nowy Targ 18 – 22 papierosy
 2. Sucha Beskidzka 13 – 16 papierosów
 3. Rybnik 13 – 16 papierosów
 4. Nowa Ruda 11 – 13 papierosów
 5. Nowy Sącz 10 – 12 papierosów
 6. Tuchów 10 – 12 papierosów
 7. Wschowa 10 – 12 papierosów
 8. Zdzieszowice 10 – 12 papierosów
 9. Godów 9 – 11 papierosów
 10. Pszczyna 9 – 11 papierosów
 11. Sulęcin 9 – 11 papierosów
 12. Zakopane 8 – 10 papierosów
 13. Oświęcim 8 – 10 papierosów
 14. Żywiec 8 – 10 papierosów

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

2 Komentarze

 1. Sprawę smogu i pyłów w powietrzu aktualnie przedstawia się jako zjawisko objawiające się tu i teraz. Przecież te zanieczyszczenia występowały i to w dużo większym stopniu w przeszlości. Problem w tym, że nie wykonywano wtedy pomiarów pyłów w tych gradientach wielkości tj. PM10 i poniżej.

  • to chyba nic zlego ze zaczeto sie tym interesowac, obecnie sa tego skutki raki i inne chorubska, juz wiemy skad……………..to ze gorzej bylo kiedys nie znaczy ze obecnie nasze dzieci musza wdychac ten syf

Skomentuj