Wałbrzyscy radni – jako pierwsi w Polsce – przyjęli uchwałę, która na terenie wszystkich nieruchomości stanowiących własność gminy stworzy strefy wolne od jednorazowego plastiku. Miasto zakazuje też sprzedaży plastikowych jednorazówek.

Uchwała przyjęta przez radnych w czwartek, 30 stycznia, wprowadza zakaz posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (pojemników na żywność i napoje, widelców, noży, łyżeczek, pałeczek, talerzy, słomek, mieszadełek itp.) na terenie wszystkich nieruchomości stanowiących własność Gminy Wałbrzych.

Specjalnych strefy bez plastiku zostaną utworzone też w podległych miastu instytucjach: szkołach, bibliotekach czy Zamku Książ i w Starej Kopalni. Przepisy nie obejmą za to nieruchomości oddanych w wieczyste użytkowanie (drogi, place, skwery, parki, lasy komunalne, cmentarze, budynki mieszkalne, lokale mieszkalne oraz nieruchomości oddane w dzierżawę z przeznaczeniem na cele rolne).

– Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym (w zakresie nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach) rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli – tłumaczy ratusz.

W ramach nowej uchwały Wałbrzych wprowadzi również na terenie całego miasta zakaz sprzedaży oraz udostępniania jednorazowych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.

– Dzisiejsza uchwała to nasz kolejny krok w walce o przyszłość naszych dzieci i wnuków – chwali się ratusz. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 21 marca.

To nie pierwsze działanie Wałbrzycha, który stara się ograniczyć używanie jednorazowych tworzyw sztucznych. Od 1 maja 2019 r. w mieście obowiązuje całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich i na imprezach współfinansowanych przez miasto.

Czytaj więcej

Skomentuj