Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Szyszko: wyrok ws. Puszczy Białowieskiej zapadnie w połowie kwietnia

Szyszko: wyrok ws. Puszczy Białowieskiej zapadnie w połowie kwietnia
jwo/PAP
19.12.2017, o godz. 10:30
czas czytania: około 2 minut
0

Spodziewamy się, że Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok ws. Puszczy Białowieskiej w połowie kwietnia - ocenił minister środowiska Jan Szyszko.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Jak mówił minister, pierwszej oceny należy się spodziewać w połowie lutego, “a postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w połowie kwietnia”.

We wtorek 12 grudnia odbyła się rozprawa przed TSUE co do sporu między Komisją Europejską a Polską ws. Puszczy Białowieskiej. Trybunał zdecydował, że opinia rzecznika generalnego TSUE w sprawie dotyczącej Puszczy Białowieskiej ma zostać wydana 20 lutego.

Komisja zarzuca Ministerstwu Środowiska, że pozwalając na zwiększoną wycinkę w Puszczy Białowieskiej naruszyło art. 6 i 12 dyrektywy siedliskowej oraz art. 5 dyrektywy ptasiej. Obie te dyrektywy stanowią podstawę Natury 2000.

Chodzi m.in. o to, że zgodnie z art. 6 dyrektywy siedliskowej polskie władze, chcąc zgodzić się na większą wycinkę, powinny dokonać odpowiedniej oceny skutków takich działań na środowisko. Według KE i ekologów Polska tego nie zrobiła.

Minister Szyszko uważa z kolei, że Puszcza Białowieska wymaga działań ochronnych, chodzi m.in. o usuwanie zaatakowanych przez korniki drzew, bo w przeciwnym razie mogą z niej zniknąć niektóre gatunki. Zwrócił się też do Trybunału, aby ten oddalił pozew Komisji Europejskiej.

– Polska w 100 proc. reprezentuje prawo Unii Europejskiej, (…) równocześnie to prawo (dyrektywa siedliskowa i ptasia – PAP) implementuje – mówił po rozprawie.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki deklarował, że Polska będzie respektować ostateczny wyrok TSUE po wyczerpaniu całej ścieżki obowiązującej w procesie wydawania decyzji przez Trybunał.

Morawiecki podkreślił, że “spójność prawa europejskiego i jego stosowanie” są dla Polski “wartością bardzo istotną”. Szef rządu wyraził ponadto ufność, że w trakcie obecnej fazy dyskusji z Trybunałem “różne głosy eksperckie mogą jeszcze różnych ludzi przekonać”.

– Jednak dla nas spójność prawa europejskiego i jego stosowanie, kompetencje ujęte w traktacie, w ramach tzw. acquis communautaire (dorobku prawnego Unii), są wartością bardzo istotną i oczywiście będziemy przestrzegać wyroku ETS po wyczerpaniu tej całej ścieżki, która obowiązuje w procesie wydawania decyzji – zapewnił premier.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024