Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Trzy zrewitalizowane parki w Jarocinie

Trzy zrewitalizowane parki w Jarocinie
Bartłomiej Leśniewski
13.02.2023, o godz. 8:13
czas czytania: około 2 minut
0

Dzięki dotacji w wysokości 12,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało się zrewitalizować, ku uciesze wszystkich mieszkańców, aż trzy parki – poinformował burmistrz wielkopolskiego Jarocina Adam Pawlicki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Inwestycja trwała 5 lat od 2017 r. i dotyczyła przebudowy Parku Radolińskich, Parku Gorzeńskiego, Parku przy ul. Szubianki a także przestrzeni przydrożnej między parkami.

Burmistrz: szykujcie się na wiosnę

„Posadziliśmy dziesiątki tysięcy bylin, roślin, krzewów i drzew, które niesamowicie zmienią nasze miasto. Na wiosnę będzie przepięknie, kiedy to wszystko zakwitnie” – zapowiedział włodarz miasta.

Park Radolińskich o powierzchni ponad 27 ha znajduje się w centrum Jarocina w pobliżu Rynku. W ramach jego rewitalizacji wyremontowano pałac oraz ruiny kościoła pw. Św. Ducha i odtworzono charakter zabytkowy parku.

Burmistrz poinformował, że odmulono zbiorniki wodne, zamontowano nową pływającą fontannę, posadzono ponad 800 drzew, w szczególności graby pospolite. Dzięki temu odtworzono zabytkową aleję grabową. Zasadzono ponad 10 tys. krzewów i tyle samo bylin. W parku – jak zapowiedział Pawlicki – zakwitną jaśminowce wonne, lilaki i ligustry pospolite, różaneczniki i hortensje.

Na tarasie za pałacem powstał ogród różany z cisowymi obwódkami. Odnowiono też wszystkie parkowe alejki, zamontowano nowe ławki, kosze na śmieci, oświetlenie, monitoring oraz stojaki na rowery.

Zieleń i nawierzchnia

Rewitalizacja parku przy ul. Szubianki dotyczyła wykonania nowej nawierzchni mineralnej i kamiennej, elementów małej architektury oraz nasadzeń.

Z kolei park, znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Hallera i Śródmiejskiej w Jarocinie, upamiętnia hrabiego Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego – dowódcę jarocińskich Latających Kompanii. Zamontowane w parku panele edukacyjne opowiadają historię Powstania Wielkopolskiego.

„To miejsce jest ważnym punktem, świadczącym o przywiązaniu i czci, z jaką jarociniacy podchodzą do bohaterów Powstania Wielkopolskiego” – powiedział burmistrz Pawlicki.

W parku znajdują się pomniki mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego, Franciszka Basińskiego – pierwszego burmistrza Jarocina po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, sierż. Bronisława Kirchnera – dowódcy pierwszego oddziału, który powstał w jarocińskich koszarach 11 listopada 1918 roku, a także Feliksa Łabędzkiego – pierwszego poległego powstańca Wielkopolski z terenu ziemi jarocińskiej.

Łączny koszt inwestycji wyniósł 16 mln zł, z czego dotacja z NFOŚ wyniosła 12,5 mln zł. Zdaniem burmistrza „Jarocin stał się miastem wspaniałych parków i zieleni przyulicznej” – oświadczył.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024