Dzięki akcji „W koronach miasta” mieszkańcy stolicy zgłębią swoją wiedzę m.in. na temat właściwości i potrzeb drzew, a także porozmawiają o możliwościach ich pielęgnacji. Projekt rozpocznie spacer dendrologiczny w niedzielę, 17 listopada.

Do udziału w projekcie edukacyjnym warszawski zarząd zieleni zaprosił prof. Jacka Borowskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a także Stanisława Łubieńskiego, przyrodnika i pisarza oraz Igora Siedleckiego, biologa i ekologa – edukatorów z Akademii Dzikiej Ochoty.

Po łęgach nadwiślańskich będzie oprowadzał profesor Jacek Borowski, który opowie, jak roślinność wpływa na przestrzeń miejską, powietrze, temperaturę oraz jakość życia mieszkańców stolicy.

Ekspert wytłumaczy też dlaczego drzewa są tak cenne dla warszawskiego ekosystemu. W trakcie spaceru będą przedstawione główne założenia programu „Natura 2000”, którym objęte są tereny położone w centrum Warszawy – czyli o nadzwyczajnym w skali Europy rozwiązaniu. Omówi również sposoby ochrony tych terenów i zaprezentuje zagrożenia wynikają z obecności gatunków inwazyjnych w tym obszarze. Ponadto omówi możliwości ratowania starych lub chorych egzemplarzy. W trakcie projektu podpowie też, jak mieszkańcy Warszawy mogą na co dzień wspierać drzewa w prawidłowym rozwoju.

Inaugurację projektu ma miejsce nad Wisłą, przy wiadukcie drogi 801 w okolicach przystanku Sierakowskiego 02. Spacer będzie trwał ok. 45 min. Po wycieczce będzie można porozmawiać w specjalnie przygotowanych namiotach, z ekspertem i warszawskimi ogrodnikami.

Projekt „W koronach miasta” prowadzą miejscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy wraz z Akademią Dzikiej Ochoty.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj