




Przygotowujemy się do kilkuletnich inwestycji, które mają poprawić warunki żeglugi i bezpieczeństwo na Kanale Elbląskim - poinformował PAP Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku. Szacowany koszt tych prac to ponad 280 mln zł.
Dwa osadniki, tzw. stożki Arledter’a z 1941 r., stanowiące element ciągu technologicznego dawnej Mirkowskiej Fabryki Papieru, położone przy ul. Mirkowskiej 45 w Konstancinie-Jeziornie, zostały wpisane do rejestru zabytków - poinformował mazowiecki konserwator zabytków.
Polska branża wodociągowa stoi w obliczu narastającego kryzysu finansowego i infrastrukturalnego. W 2023 roku aż 77% przedsiębiorstw odnotowało straty, a 40% sygnalizowało utratę płynności finansowej.
W nawiązaniu do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 stycznia 2025 roku, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przedstawia swoje stanowisko w tej sprawie.
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.











