Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej - zmiany w Urzędzie Miasta Lublin

Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej - zmiany w Urzędzie Miasta Lublin
jw
29.12.2021, o godz. 10:00
czas czytania: około 2 minut
0

Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej skupi w jednym miejscu wszystkie działania miasta związane z zielenią i utrzymaniem miejskich terenów. Zadania dotychczasowego Biura Rewitalizacji zostaną podzielone pomiędzy dwie komórki: w zakresie rewitalizacji dołączą do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, zaś w zakresie klimatu do Wydziału Energii i Klimatu. Wydział Audytu i Kontroli będzie koordynował nowe zadanie – przyjmowanie zgłoszeń/sygnalizacji o nieprawidłowościach (w ramach tzw. ustawy o sygnalistach). Takie zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2022 r., wraz ze zmianą regulaminu organizacyjnego Urzędu Miasta Lublin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej połączy dotychczasowe zadania Wydziału Gospodarki Komunalnej i Biura Miejskiego Architekta Zieleni. Na jego czele stanie Blanka Rdest-Dudak, dotychczas Zastępczyni Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin. Funkcję Miejskiego Architekta Zieleni, tak jak dotychczas, pełnić będzie Hanna Pawlikowska. Wydział kompleksowo zajmie się zarządzaniem miejską zielenią, w tym projektowaniem i realizacją nasadzeń oraz edukacją przyrodniczą. Drugim obszarem będzie bieżące utrzymanie czystości na terenach miejskich. Te zadania dotychczas rozproszone były w dwóch jednostkach: Wydziale Gospodarki Komunalnej i Biurze Miejskiego Architekta Zieleni. Utrzymanie pasów drogowych, z wyjątkiem zieleni, pozostanie w Zarządzie Dróg i Mostów.

Jakie są priorytety?

– Tworzymy specjalny wydział odpowiedzialny za zieleń. To w nim będą skupiały się wszystkie zadania z tego zakresu. Jestem przekonany, że takie rozwiązanie pozwoli nam jeszcze lepiej zarządzać wszelkimi działaniami w zakresie jakości miejskiej przestrzeni, które dotychczas były przypisane do dwóch komórek. Priorytetem jest z jednej strony rozwój wysokiej jakości obszarów zielonych i nowe nasadzenia oraz wdrażanie kolejnych projektów służących bioróżnorodności i poprawie jakości powietrza, z drugiej troska o wygodę i czystość terenów miejskich – podkreśla Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wiele wyzwań

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków i Rewitalizacji przejmie część zadań dotychczasowego Biura Rewitalizacji, właśnie w zakresie procesów rewitalizacyjnych. Na czele tej jednostki pozostaje Hubert Mącik, pełniący jednocześnie funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków. Pozostała część zadań dotychczasowego Biura Rewitalizacji poświęcona ochronie klimatu, zostanie przypisana do Wydziału Energii i Klimatu.

– Przed nami wiele wyzwań związanych z wdrażaniem przepisów i zaleceń związanych z dążeniem do neutralności klimatycznej, rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz rozwiązań zeroemisyjnych. Realizacja Europejskiego Zielonego Ładu będzie też od samorządów wymagała konkretnych działań, na które musimy być gotowi. Z drugiej strony chcemy chronić najcenniejszą tkankę miejską, w tym tę historyczną, stąd skupienie zadań z zakresu ochrony zabytków i rewitalizacji w jednym miejscu – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta ds. inwestycji i Rozwoju.

Bezpieczne i anonimowe zgłoszenia

Wydział Audytu i Kontroli otrzyma dodatkowe zadanie związane z tzw. sygnalistami. Ma koordynować przyjmowanie i obsługę sygnalizacji, prowadzić postępowania wyjaśniające oraz rejestr tego typu zgłoszeń. Konieczność wdrożenia takiego procesu wynika z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w tym zakresie. Tak więc, poza dotychczas obowiązującymi w Urzędzie Miasta Lublin regulacjami, jak np. procedura antydyskryminacyjna i antymobbingowa, zostały wprowadzone kolejne instrumenty prawne związane z możliwością bezpiecznego i anonimowego zgłaszania ewentualnych nieprawidłowości.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024