Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Zmiany w urbanistyce, czyli resort rozwoju chce walczyć z „patodeweloperką”

Zmiany w urbanistyce, czyli resort rozwoju chce walczyć z „patodeweloperką”
Bartłomiej Leśniewski
05.01.2023, o godz. 10:25
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada zmianę przepisów dotyczących zasad budowania budynków. Jedną ze zmian jest prawne nakaz budowania ich w większej niż to ma miejsce odległości od siebie. Resort chce także podjąć walkę z betonozą.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

– Wszystko z myślą o komforcie mieszkańców. Obecna „patodeweloperka” to gorsza jakość życia i wymierne straty dla całej społeczności lokalnej – wyjaśnia powody swoich działań komunikat wydany przez resort.

Co to jest “patodeweloperka”

W swoim komunikacie resort precyzuje, co należy rozumieć pod tym pojęciem. – To działania inwestorów komercyjnych, które mają maksymalizować zyski kosztem dobrych obyczajów, zdrowego rozsądku, a czasem wymagań zawartych w przepisach. W praktyce to mieszkania, w których jest np. ciemno, a z balkonów sąsiedzi zaglądają sobie do talerza – czytamy w dokumencie.

– Niestety „patodeweloperka” staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Media co chwilę pokazują przykłady absurdalnych rozwiązań architektonicznych i budowlanych. Chcemy temu przeciwdziałać, ale w rozsądny sposób. Widzimy jakie sposoby stosują niektórzy deweloperzy, by maksymalizować swój zysk kosztem jakości życia mieszkańców. Przygotowaliśmy przepisy, które mają zapobiegać takim praktykom. To pierwsza część większego pakietu działań – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Odległości i betonoza

– Proponowane zmiany dotyczą nowego projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Mają one rozwiązać konkretne problemy – czytamy w komunikacie resortu.

Ministerstwo chce między powiększenia odległości między budynkami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, budynek na działce należy sytuować, uwzględniając łącznie wymagania w zakresie: minimalnej odległości budynku od granicy działki, przesłaniania i nasłonecznienia oraz przepisów przeciwpożarowych. Przy skorzystaniu z wyjątków przewidzianych w przepisach lub zastosowaniu odpowiednich rozwiązań zamiennych, można ją zmniejszyć. Co w przypadku niezabudowanej działki sąsiedniej może w przyszłości powodować ograniczenia w zabudowie i konieczność zachowania większych odległości od granicy działki.

– Rozwiązanie to zwiększenie minimalnej odległości budynków mieszkalnych wielorodzinnych od granicy działki do 6 metrów – wyjaśnia resort.

Ministerstwo chce także walczyć z betonozą. – Chcemy wprowadzić obowiązek zapewniania na placach i skwerach publicznych co najmniej 20% terenu biologicznie czynnego – mówią urzędnicy resortu.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024