
Związek Miast Polskich jest zdania, że ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach powinna zostać napisana całkowicie od nowa. Samorządowcy chcą również jak najszybszego uregulowania kwestii rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań (ROP).
Propozycja utworzenia nowej ustawy o ucpg pojawiła się stanowisku ZMP dotyczącym projektu ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Związek z jednej strony z satysfakcją przyjął uwzględnienie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska szeregu postulatów środowisk samorządowych dotyczących niezbędnych zmian
w ustawie o ucpg. Chodzi m.in. o wycofanie się z części negatywnych rozwiązań wynikających z uchwalonej wbrew sprzeciwom środowisk samorządowych ustawy z dnia 19 lipca 2019 r.
ZMP podkreśla jednak, że zmiany zawarte w projekcie choć zmierzające częściowo w dobrym kierunku – nie rozwiązują głównych postulatów strony samorządowej.
Samorządowcy oczekują przede wszystkim uchwalenia:
- ustawy regulującej rzeczywistą rozszerzoną odpowiedzialność producenta,
co pozwoli na dywersyfikację źródeł finansowania gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi i odciążenie w tym zakresie mieszkańców, którzy
obecnie ponoszą zdecydowaną większość (jeśli nie całość) tych kosztów; - całkowicie nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
całościowo regulującej w elastyczny sposób (pozwalający uwzględnić specyfikę
poszczególnych gmin) newralgiczny z punktu widzenia mieszkańców i samorządów obszar, jakim jest gospodarka odpadami komunalnymi.
– Kilkadziesiąt nowelizacji obecnie obowiązującej ustawy na przestrzeni ostatnich lat sprawia, iż wszelkie kolejne nowelizacje będą stanowić rozwiązanie doraźne, niepozwalające na rozwiązanie rzeczywistych problemów o charakterze systemowym – mówią samorządowcy.
Związek odniósł się także bezpośrednio do treści projektu nowelizacji ustawy o ucpg. Negatywnie oceniono propozycje dotyczące indywidualizacji sposobu gromadzenia odpadów i rozliczeń z gminą lokatorów poszczególnych lokali w zabudowie wielorodzinnej oraz poszerzenia katalogu zadań własnych gminy w zakresie stosowania hierarchii postępowania z odpadami.
Pozytywnie oceniono z kolei doprecyzowanie zasad odbioru bioodpadów
od właścicieli nieruchomości korzystających z tzw. zwolnienia kompostownikowego czy propozycje dotyczące wyjątkowej możliwości fakultatywnego odstąpienia od podstawowego systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Pełną treść stanowiska ZMP prezentujemy poniżej. Jest ono dostępne także na stronie Związku.