Związek odpadowy aglomeracji poznańskiej ma obecnie 11 mln zł straty. Dlatego, w ramach oszczędności, pieniądze na nowe pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów mieszkańcy będą musieli wyłożyć z własnej kieszeni.

Rentowność Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) od lat jest dużym problemem dla regionu. W związku ze stratami finansowymi, jakie przynosiła i nadal przynosi działalność GOAP-u (w 2015 roku było to 46 mln zł, w ubiegłym – już „tylko” 11 mln), konieczne jest wprowadzenie zmian.

– Udało nam się obniżyć stratę GOAP z 46 mln zł do 11 mln zł, więc jest to z pewnością jakiś sukces, choć już bardziej tej straty nie uda się zmniejszyć – oświadczył Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. Co gorsza, w 2018 r. strata ma zwiększyć się o kolejny milion złotych.

Dlatego GOAP szykuje zmiany. Po pierwsze, rozpisany zostanie nowy przetarg na wywóz odpadów, którego rozstrzygnięcie wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. Przetarg oficjalnie ma zostać ogłoszony w przyszłym tygodniu, a jego główną zaletą, zdaniem władz miasta, będzie ograniczenie liczby sektorów wywozów śmieci. Obecnie jest ich 22, ale od przyszłego roku ma być tylko 15 (z czego 7 w samym Poznaniu). Zmiana według urzędników ma przede wszystkim ograniczyć koszty wywozu odpadów.

Wraz z ogłoszeniem nowego przetargu na wywóz odpadów zmieni się też regulamin GOAP-u. Najważniejszą ze zmian jest w tym wypadku przystosowanie systemu gospodarki odpadami w regionie do nowego rozporządzenia o selektywnej zbiórce, które reguluje m.in. zbiórkę frakcji biodegradowalnej.

Do tej pory bioodpady (najczęściej odpady zielone) zbierane były na terenie Poznania i okolicznych gmin w workach, które mieszkańcy otrzymywali bez dodatkowych opłat. Jednak według nowego regulaminu odpady biodegradowalne będzie można zbierać tylko i wyłącznie do pojemników (nie będzie już worków na bioodpady). Pojemniki na frakcję biodegradowalną każdy będzie musiał zapewnić sobie we własnym zakresie, wykładając na nie ze swojej kieszeni.

Kubły na odpady zmieszane oraz do selektywnej zbiórki pozostałych frakcji (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne) zapewni jak do tej pory GOAP. Według nowego regulaminu worki na śmieci nie będą musiały mieć też kodów kreskowych, zwiększy się również częstotliwość wywozu odpadów problemowych, a w okresie świątecznym – choinek.

Envicon poniżej wpisu
UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Zadziwia ta sytuacja bowiem międzynarodowe koncerny śmieciowe stosują najnowocześniejsze metody zarządzania i nowatoeskie technologie w Poznaniu – [prosimy nie zamieszczać linków do innych stron – moderacja]

  2. Jak to możliwe ze dotychczas mieszkańcy dostawali worki na bio bez opłat? Kto taką promocję zaproponował? Proszę o kontakt do firmy! Wydawało mi się, że za worki na bio mieszkancy płacili w ramach opłaty za gospodarowanie…

Skomentuj