Organizatorem Envicon Water jest firma Abrys. Jej prezes Magdalena Dutka podczas oficjalnego otwarcia tegorocznej edycji podkreślała, że głównym założeniem wydarzenia jest dialog między partnerami. Kongres ma służyć współpracy między rządem, samorządami oraz pozostałą częścią branży wod-kan.
– Dialog branży musi cieszyć, szczególnie że kongres Envicon Water organizowany jest wspólnie przez Abrys oraz Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie. Jest to więc doskonała okazja do stworzenia platformy umożliwiającej wymianę doświadczeń między wieloma podmiotami działającymi w branży wodno-kanalizacyjnej – mówiła, otwierając wydarzenie, Magdalena Dutka, prezes zarządu firmy Abrys.
Warszawa – miejsce dialogu branży
W tym roku Envicon Water po raz pierwszy odbywa się w Warszawie. – Wsłuchaliśmy się w głos naszych partnerów, również targowych wystawców, którzy chcieli rozdzielić branżowe targi od kongresu, tak by móc spotkać się częściej niż raz do roku. A mamy o czym rozmawiać – mówiła Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.
– Jesteśmy dwa latach po poważnej reformie gospodarowania wodami w Polsce. Branża wod-kan to jedna z tych dziedzin, w których wiele się dzieje. Następują dynamiczne zmiany, trwa wiele inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych. Wyzwań i tematów do wspólnych rozmów jest więc bardzo wiele – dodała.
Wiceminister @SlawekMazurek: Komunalne osady ściekowe #KOS, jako odpady podlegają hierarchii postępowania z odpadami, mogą być https://t.co/bP4FNQB1HV. poddane odzyskowi w kompostowniach, biogazowniach lub w procesie wykonywania okrywy rekultywacyjnej składowisk odpadów. #GOZ pic.twitter.com/qaZUx0VnpD
— Ministerstwo Środowiska (@MinSrodowiska) June 17, 2019
Zmiany klimatu i zmiany w Prawie wodnym
Anna Moskwa, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podkreśliła, że obecnie największymi wyzwaniami dla sektora ze względu na regulacje unijne są dostęp do czystej wody pitnej oraz przeciwdziałanie suszy. O walce ze zmianami klimatu mówił także Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. Dla tego resortu istotne jest także zagospodarowanie osadów ściekowych – ważnego elementu circular economy.
Pierwsze półtora roku po reformie Prawa wodnego podsumował prezes Wód Polskich, Przemysław Daca. Proces ustalania taryf odbył się sprawnie, choć nie bez problemów. Wpłynęło ponad 2600 wniosków. Teraz czas na inwestycje i program rozwoju retencji – ocenił prelegent.
W dalszej części pierwszego dnia kongresu mowa będzie również o uwarunkowaniach prawnych, inwestycjach (w tym ich ograniczeniach) oraz szczegółach unijnej dyrektywy ws. wody pitnej.
Komentarze (0)