Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Mafia śmieciowa. 21 osób ujętych na nielegalnym wysypisku [FILM]

Mafia śmieciowa. 21 osób ujętych na nielegalnym wysypisku [FILM]
22.08.2025, o godz. 9:52
czas czytania: około 5 minut
0

Jak informuje Śląska Policja, policjanci rozbili kolejną zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym składowaniem odpadów. Mafia śmieciowa zamiast prowadzić kosztowną i zgodną z prawem utylizację, przez lata zakopywała odpady na prywatnych terenach przeznaczonych do rekultywacji. Nielegalna działalność przynosiła ogromne zyski sięgające nawet kilkuset milionów złotych, a jednocześnie zagrażała środowisku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Zatrzymanie 21 osób na gorącym uczynki poprzedziły wielomiesięczne działania operacyjne policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach działających w ramach śląskiej, policyjnej grupy do walki z mafiami śmieciowymi oraz zdecydowanym działaniom prokuratorów ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach proceder, który prowadziła mafia śmieciowa został przerwany.

Gigantyczne nielegalne składowisko – to kilkaset ton nielegalnych odpadów

Członkowie grupy przez kilka lat zakopywali odpady na terenie Piekar Śląskich, gdzie na działkach należących do prywatnych podmiotów powstało gigantyczne nielegalne składowisko. Szacuje się, że mafia śmieciowa zdeponowała tam łącznie nawet kilkaset tysięcy ton odpadów. Firmy, które formalnie miały zajmować się utylizacją śmieci, działały na terenie Śląska. W procederze uczestniczyły również firmy transportowe oraz podmioty stworzone wyłącznie na potrzeby działalności przestępczej, które również miały swoje siedziby w regionie. Sprawcy pobierali pieniądze zarówno od firm, które w dobrej wierze przekazywały im odpady, jak i od tych, które świadomie decydowały się na nielegalne pozbycie śmieci, oszczędzając na wysokich kosztach prawidłowej utylizacji.

To mafia śmieciowa. Zatrzymano 21 osób na gorącym uczynku

W miniony wtorek podczas zakrojonej na szeroką skalę realizacji, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zwalczający przestępczość gospodarczą, przy wsparciu policjantów z wydziałów: zwalczającego przestępczością pseudokibiców, kryminalnego, do walki z korupcją i do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a także mundurowych z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach wkroczyli na teren nielegalnego składowiska odpadów mieszczącego się w Piekarach Śląskich.

Gdy służby wkroczyły na wysypisko, na miejscu było siedem pojazdów z odpadami oraz operatorzy koparek, kierowcy i pracownicy wysypiska, a także organizator całego procederu. Na gorącym uczynku zatrzymano 21 członków mafii śmieciowej w wieku od 18 do 57 lat.  W działaniach stróże prawa wspierani byli również przez inspektorów Wojewódzkiego i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. 

Proceder trwał latami a zyski z niego sięgają kilkuset milionów złotych

Policjanci oszacowali skalę nielegalnego procederu, który trwał przez kilka lat. W jego trakcie członkowie grupy mogli wzbogacić się nawet o setki milionów złotych, jednocześnie stwarzając zagrożenie dla środowiska naturalnego. 

Członkowie gangu wyszukiwali, a następnie wynajmowali nieruchomości z przeznaczeniem na nielegalne składowiska odpadów. „Równolegle wyszukiwali źródła odpadów, a następnie po ich przejęciu, porzucali je w wyznaczonych nielegalnych miejscach, po czym legalizowali składowanie śmieci poprzez dokonywanie niezgodnych ze stanem faktycznym wpisów w odpowiednich bazach danych. Aby ukryć przestępczy proceder zakładano w tym celu spółki, których przedstawiciele wystawiali faktury poświadczające nieprawdę” – opisała prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.

Lista miejsc obejmuje 12 lokalizacji ale i nie jest zamknięta

Jak wynika z ustaleń śledztwa, w zakresie obrotu i porzucania odpadów współpracowało z sobą wiele grup przestępczych. Śledztwo obejmuje obecnie 12 miejsc, w których porzucono odpady i ta lista wciąż nie jest zamknięta. Na podstawie wstępnych badań i oględzin biegły określił, że znalezione śmieci to niesegregowane odpady komunalne, które porzucone w taki sposób stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia lub mogą spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Poważne zarzuty i dotkliwe konsekwencje

Nielegalne składowanie odpadów to przestępstwo. Za tego rodzaju działalność grożą wysokie kary finansowe, kara pozbawienia wolności oraz obowiązek pokrycia kosztów usunięcia odpadów i rekultywacji terenu.

W przestępczy proceder zamieszane były osoby i podmioty znane policjantom z prowadzonych wcześniej postępowań. Zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty nielegalnego składowania odpadów w sposób zagrażający życiu i zdrowiu ludzi oraz środowisku, zagrożone karą do 15 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu sześciu zatrzymanych w wieku od 40 do 57 lat zostało tymczasowo aresztowanych, natomiast pozostali objęci zostali wolnościowymi środkami zapobiegawczymi w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu kontaktowania się z określonymi osobami. W toku śledztwa zarzuty przedstawiono łącznie 50 podejrzanym.

Realne zagrożenie dla całego regionu

Jak podkreślają służby mafia śmieciowa u jej działanie jest realnym zagrożeniem dla całego regionu. Zamiast utylizować odpady w specjalistycznych miejscach, przestępcy zakopywali je w lasach czy na nieużytkach. Substancje niebezpieczne mogą przenikać do gleby i wód gruntowych, powodując nieodwracalne szkody. To proceder, na którym zarabia się miliony, a płacić za niego będą wszyscy mieszkańcy – pieniędzmi, a w dłuższej perspektywie także zdrowiem.

To sukces specjalnej grupy operacyjno-procesowej do walki z mafiami śmieciowymi

Jak informuje Śląska Policja, śledztwo w przedmiotowej sprawie prowadzone jest w ramach specjalnej grupy operacyjno-procesowej do walki z mafiami śmieciowymi, powołanej w maju 2024 roku Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, działającej pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Śląskiego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Grupa utworzona została w strukturach Wydziału do spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a w jej skład weszli funkcjonariusze z różnych komórek: wydziału kryminalnego, wydziału do walki z przestępczością gospodarczą, wydziału wywiadu kryminalnego oraz wspomnianego wydziału ds. zwalczania przestępczości pseudokibiców. Grupę wspierają także policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, a także przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Policja przypomina, że każdy sygnał o podejrzeniu nielegalnego składowania odpadów można zgłaszać do odpowiednich służb. Tylko konsekwentne działania mogą sprawić, że proceder przestanie być opłacalny, a osoby odpowiedzialne za trucie środowiska poniosą pełną odpowiedzialność.


Koszty zw. z odpadami stawiają samorządy na skraju wytrzymałości. Cierpliwość mieszkańców również


 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2026